fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zawód dekarz

Zawód dekarz

Osoby zajmujące się wykonywaniem dachów to dekarze, do ich zadań należy również naprawa dachów i konserwacja oraz remont sprzętu służącego do odprowadzenia wody z dachu, przy wykorzystaniu narzędzi i urządzeń dekarskich. Dekarz montuje także okna dachowe, włazy i świetliki. (testy uprawnienia architektoniczne)

Zawód dekarz
Zawód dekarz

Wykształcenie dekarza

Osoby pełniące funkcję dekarza zazwyczaj kończą szkołę zawodową oraz odpowiednie kursy. Bardzo ważne są tutaj również umiejętności i doświadczenie, które zdobywa się podczas pełnienia funkcji pomocnika dekarza. Zadania pomocnika dekarza polegają na wykonywaniu prostych prac przygotowawczych i  porządkowych. Po trzech latach taka osoba może ubiegać o tytuł czeladnika, aby go uzyskać należy zdać stosowne egzamin. (program na uprawnienia architektoniczne)

W zawodzie dekarza wyróżnia się następujące stanowiska: pomocnik dekarza, dekarz, brygadzista.

Oprócz konkretnych umiejętności w zawodzie dekarza, bardzo ważna jest wytrzymałość fizyczna, tutaj nie mogą występować problemy z równowagą, ani też poważne wady wzroku.

Wśród pożądanych umiejętności liczą się : sumienność, refleks, wyobraźnia przestrzenna, dokładność. Dekarz nie może mieć lęku wysokości, ponieważ oczywiście jego praca przede wszystkim wykonywana jest na różnych wysokościach.

Dekarz kryje dachy różnymi materiałami, należą do nich dachówki ceramiczne, cementowe, blachodachówki, papa, czy gont bitumiczny. Każdy z tych materiałów budowlanych wymaga odpowiedniej konstrukcji dachu. Dekarz oprócz tego zajmuje się także konserwacją dachów i ich naprawą, montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachu, jest to bardzo istotne i tego wymaga każdy budynek. (testy 2019 uprawnienia)

Zawody związane ze specjalnością budowlaną

Zawód dekarz związany jest ze specjalnością budowlaną, można go zdobyć w ramach systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego.

W budownictwie uznawanych jest 9 zawodów: technik budownictwa, technik urządzeń sanitarnych, monter konstrukcji budowlanych, technik geodeta, monter instalacji budowlanych, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych, betoniarz, zbrojarz, murarz, tynkarz. (program uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com