fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie dachówki ceramicznej przy pokryciu dachowym

Dachy pokrywane dachówką ceramiczną muszą być na tyle strome, aby śnieg i woda mogły spokojnie spływać i opady nie dostawały się pod pokrycie dachowe przez szczeliny. Dachówka nie może także zbyt mocno nasiąkać wodą. Największą zaletą pokrycia dachówką jest jej trwałość (egzamin na uprawnienia budowlane). Spokojnie może przetrwać do 100 i nawet więcej lat. Dachówki wykazują także dużą ognioodporność i dodatkowo są bardzo estetyczne. Minusem zastosowania dachówek jest ich ciężar. W związku z tym na nośną konstrukcję należy zużyć dużą ilość materiałów. Strome spadki na pokryciu dachowym także wpływają na to, że jest duża powierzchnia krycia dachowego. Wadą dachówek może być także to, że kosze, połączenia z ognioodpornymi murami oraz połączenia z kominem są trudne w wykonaniu.

dachówki ceramiczne

Pokrycie podwójne dachówek

Każdy z rzędów dachówek położonych wyżej, są nakładane na niższy rząd. Długość nakładania się wynosi nieco więcej niż V2 wymiaru całej dachówki. W poprzecznym przekroju znaleźć można aż 2 rzędy z dachówkami. Pokrywając dach na tzw. koronkę, osiowy rozstaw łat jest większy dwukrotnie niż w przypadku pokrywania w tzw. łuskę. Każda z łat ma zaczepione dwa rzędy z dachówkami (program uprawnienia budowlane). Pierwszy z nich jest zaczepiony o łatę a drugi o krawędzie górnych dachówek z pierwszego rzędu. Układając kolejne rzędy należy przesunąć prostopadły szew w stosunku do okapu o pół szerokości, jaką ma dachówka.

Zalety koronkowego krycia dachowego

Dużą zaletą przy kryciu w koronkę jest to, że zużycie łat jest mniejsze a wymiana samych dachówek dużo łatwiejsza, niż przy stosowaniu pokrycia na łuskę. Jednak wygląd zewnętrzny jest dużo lepszy w przypadku zastosowania łuski. Jeżeli mówimy o ilości dachówek, jaka jest potrzebna na 1m2 to w obydwu sytuacjach jest ona prawie taka sama. Podsumowując wszystkie powyższe zalety, można stwierdzić, że pierwszeństwo ma pokrycie w koronkę (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Przy podwójnym pokryciu dachówki układa się zarówno na sucho, jak i z dodatkiem zaprawy uszczelniającej. Zaprawę stosuje się, gdy zależy nam na wodoszczelności oraz przy dachach o mniejszym spadku.

Kiedy można wykonać pokrycie?

Pokrycia dachowe za pomocą dachówki mogą wykonywane o każdej porze roku, jeżeli nie będziemy stosować zaprawy do uszczelniania. Gdy chcemy ją zastosować, temperatura na zewnątrz nie może być niższa niż 8°C i nie powinna spadać w ciągu 36 godzin po uszczelnieniu. Zanim zaczniemy układać dachówki należy wyprowadzić zarówno wentylację jak i kominy nad dach. Kominy muszą mieć wykonane nasady, być zespoinowane i otynkowane. Powinny zostać wykonane także blacharskie obróbki wieńczącego gzymsu i innych wystających ponad dach elementów. Dachówki układa się na łatach, rozstawianych co 25 cm. Prace powinny rozpoczynać się od okapu (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Każdy rząd dachówek nakłada się powyżej niższego rzędu, na długość, która jest równa około V3 długości każdej dachówki. Pojedyncze pokrycia są nieszczelne. Można pod syki ułożyć paski z papą albo cienkie dranice. Jednak te sposoby całkowicie na zatrzymają przeciekania. W związku z tym tego rodzaju pokrycie nadaje się tylko dla obiektów podrzędnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com