fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zasady wiązania muru z cegieł

W budownictwie wykorzystuje się aktualnie cegły znormalizowane, które mają wymiary 25x12x6,5 cm (egzamin na uprawnienia budowlane). Grubość spoin mieści się w granicach 1-1,5 cm. W związku z tym grubość murów ze spoiną wynoszą:

– 1 cegła – 25 cm,

– 1,5 cegły – 38 cm,

– 2 cegły – 51 cm.

Zasady wiązania muru
Zasady wiązania muru

Wznosząc mury należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, mianowicie:

1) kamienie naturalne lub sztuczne powinno się układać prostopadle największą płaszczyzną do działającej siły,

2) spoiny podłużne i poprzeczne warstwy mury powinno się przykryć pełnymi powierzchniami warstwy następnej.

Zachowując powyższe zasady można liczyć się z tym, że siły, które działają na mur, rozłożą się na warstwy, które znajdują się niżej.

Wiązanie murów

Żeby mury mogły wiązać w narożnikach i zakończeniach, należy zastosować takie cegły, kamienie i bloki o innej długości niż reszta murów. W murach ceglanych obcięte cegły mają takie nazwy:

– dziewiątka – 3/4 cegły; nazwa pochodzi z tych czasów, kiedy długości podawano w calach; wymiar jednej cegły w calach to 12 cali, więc 3/4 cegły było równe 9 calom, więc stąd nazwa,

– połówka – 1/2 cegły,

– kwaterka – 1/4 cegły,

– beleczka – cegła pełna, którą przecięto wzdłuż.

W dzisiejszych czasach w branży budowlanej można spotkać się z określeniem „mur na trójkę”. Mówi się tak na mur, który ma grubość 1/4 cegły (czyli 3 cale zgodnie ze starą miarą).

Podczas wznoszenia murów powstało mnóstwo sposobów na to jak wiązać cegły. Najpopularniejszymi z nich są takie rodzaje wiązania murów:

a) pospolite – kowadełkowe,

b) krzyżykowe – weneckie,

c) wielowarstwowe (testy uprawnienia budowlane).

Wiązanie pospolite

W przypadku wiązania pospolitego, to wykorzystuje się go głównie do murów, które są tynkowane. Mury, których grubość wynosi 1/2 cegły powstają z dwóch warstw, które układa się w sposób wozówkowy. Oznacza to, że na zewnątrz widać wozówki cegieł, a spoiny poprzeczne warstw przesuwają się o 1/2 cegły. Z kolei w przypadku muru, który ma grubość 1/4 cegły warstwy układa się identycznie jak to zostało wyżej opisane. Jedyną różnicą jest ta, że cegły układa się „na rąb”.

Z kolei mury o grubości 1 cegły składają się z dwóch warstw: w jednej cegły układa się główkowo, a w drugiej – wozówkowo. Spoiny poprzeczne są przesunięte o 1/4 cegły na skutek ułożenia dwóch dziewiątek w warstwie wozówkowej na początku muru. Druga nazwa tego wiązania wywodzi się od tego, że w widoku muru powstają figury – tzw. kowadełka.

Mury o grubości 1,5 cegły zbudowane są z dwóch warstw. W każdej z nich jest jeden rząd cegieł, który układa się w sposób główkowy, a drugi – wozówkowo (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Z kolei w przypadku murów o grubości 2 cegieł warstwę główkową należy zakończyć 4 dziewiątkami, które są ułożone główkowo, a warstwę wozówkową – 4 dziewiątkami, które są ułożone wozówkowo.

Połączenie krzyżujących się murów

Jakie jest prawidłowe połączenie dwóch murów w wiązaniu pospolitym, które się krzyżują? Należy zastosować zasadę, która mówi o tym, że w jednym z murów warstwę cegieł należy ułożyć jako wozówkową (warstwa przechodząca), a w drugim jako główkową (warstwa dobijająca). Z kolei drugą warstwę powinno się ułożyć w odwrotny sposób.

Wiązanie muru jest możliwe poprzez przesunięcie spoin poprzecznych w warstwie wozówkowej o 1/4 cegły w stosunku do krawędzi muru sąsiedniego. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku:

– krzyżujących murów, które mają różną grubość,

– murów, które się przenikają.

W tych murach warstwa wozówkowa muru poprzecznego jest zakończona dziewiątkami ułożonymi wozówkowo (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com