Do wykonania dróg dojazdowych czasem wykorzystuje się nawierzchnie ażurowe, które wyglądają estetycznie, są trwałe i zapewniają dobry dojazd nawet na oblodzonej drodze. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Główne zalety ażurowych nawierzchni
Użycie ażurowych elementów pozwala na zaprojektowanie dojazdu zgodnie z literą prawa, dzięki temu zyskujemy naturalną retencję, czyli odwodnienie terenu. Założenie płyt, czy kostek ażurowych jest łatwe i nieskomplikowane. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Płytę układa się podobnie, jak kostkę betonową najpierw, wykonuje się korytowanie i montaż obrzeży, potem pod budowę i układanie elementów końcowych, podbudowa musi być przepuszczalna, a nie na przykład diamentowa W tym celu używa się często piasku, drobnego kruszywa lub geowłókniny. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Można zakupić różne płyty betonowe w różnych kolorach, można wykreować ciekawe nawierzchnie i nowoczesne wzornictwo. Wolne przestrzenie są wypełnione materiałem, można użyć trawę, bądź grys, czy drobne kamienie. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Ażurowe płyty są stosowane do wykończenia nawierzchni, podjazdów, parkingów. Wykłada się nimi także ogrodowe szlaki komunikacyjne, chodniki i ścieżki, utwardza się skarpy i nasypy. Warto sięgnąć po element ażurowe podczas budowy ogrodowych, tarasów, patio, czy dziedzińców. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Płyty ażurowe mają dużo zalet, są odpowiednim rozwiązaniem do ogrodu w różnorodnych budowlach, w zależności od przeznaczenia, najlepiej sprawdzają się nawierzchni łączone z dwóch materiałów, nadają się na parking, na podjazd oraz różnorodne elementy i formy w ogrodzie. Dużą zaletą jest możliwość filtracji, odwodnienia terenów, przy zastosowaniu płyt ażurowych dzięki temu ziemia może oddychać, można w ten sposób uniknąć problemów przy zalewaniu budynku oraz terenów wokół. Taka płyta jednak nie sprawdza się przy dużych obciążeniach, na niestabilnym gruncie, tutaj potrzebna będzie pod budowa.