Przeprowadzanie remontów na tarasie i balkonach
W nowym budownictwie, jak i w starych budynkach dochodzi do awarii oraz przecieków na tarasach i balkonach. Takie usterki mogą często dotyczyć konstrukcyjnych warstw. Na blacharskich elementach może pojawić się korozja, albo też płytki położone na posadzce mogą zacząć odpadać. Woda może również przenikać do pomieszczeń, które graniczą z balkonem albo tarasem. Wykonując remont niekiedy zdarza się, że rozwiązanie nie jest trwałe, bądź problem nie zniknął do końca. Przyczyną jest tu brak podejścia do remontu w kompleksowy sposób oraz nie przestrzeganie zasad obejmujących konstruowanie tarasów oraz balkonów. (uprawnienia budowlane kontakt)
Przeprowadzanie dronami inspekcji
W branży budowlanej już od kilku lat wykorzystuje się drony. Przyśpieszają i usprawniają one diagnostyczne procesy. (uprawnienia budowlane) Przykładowo dokonując sprawdzenia 200 balkonów przy użyciu dronu zajmie to jeden dzień, natomiast robiąc to osobiście, czas ten wydłuży się aż do 3 miesięcy. Informacje, jaki można odczytać za pomocą filmów i zdjęć z dronu pozwolą ocenić techniczny stan blacharskich obróbek oraz balustrad, biologiczne porażenie, stateczność czołowych płytek, czy pojawiające się uszkodzenia na użytkowej powierzchni. Takie informacje są niekiedy bezcenne. Pozwalają one na oszacowanie, jak duży jest problem, a dla diagnosty jest to także kopalnia wiedzy. Podsumowując wykonaną inspekcję należy opracować odpowiedni raport, który przygotowuje specjalista opierając się o szczegółową analizę filmów i zdjęć z dronu. (uprawnienia budowlane 2022)
Etapy realizacji remontów
Profesjonalne podejście do remontu balkonów i tarasów powinno odbywać się w dwóch etapach. Pierwszym etapem jest prawidłowa oraz profesjonalna diagnostyka, która będzie posiadać dokładną analizę występującego problemu. W tym miejscu należy opracować technologię, jaka będzie zastosowana oraz naprawcze zalecenia. W drugim etapie należy dokonać profesjonalnych napraw, a nadzór nad pracami mają pełnić wykwalifikowane osoby. Chociaż wyżej opisany schemat jest dla wielu osób oczywisty, to jednak inwestorzy dość często angażują jedynie wykonawcę prac naprawczych, a pominięta zostaje diagnostyka problemu. Skutkiem takich działań może być to, że po upływie 3 do 5 lat trzeba będzie ponownie przeprowadzić remont. (uprawnienia budowlane segregator )
Zebranie informacji oraz ich analiza
Kiedy zostaną już zebrane informacje obejmujące uszkodzony taras albo balkon trzeba dokonać ich analizy i określić, jaka jest przyczyna powstania danego problemu. Nie jest to proste zadanie, ponieważ zarówno balkony, jak i tarasy cechują się podatnością na usterki ze względu na swoją złożoną budowę. Skutki w powstałych awariach przekładają się niekiedy na powstawanie kolejnych. Kiedy np. rozszczelnieniu ulegnie międzypłytkowa spoina, woda dostaje się do warstwy kleju co sprawia, że płytki zaczynają odpadać. Na konstrukcji powstaje biały nalot, na obróbkach korozja a w pomieszczeniach mogą pojawić się nacieki. W związku z tym trzeba poprosić o pomoc specjalistę, aby przygotował ekspertyzę bądź opinię techniczną, która określi w awarii zachodzący mechanizm. (uprawnienia budowlane program)