fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Beton i jego rodzaje

Beton jest to materiał konstrukcyjny, który powstaje w wyniku zmieszania  kruszywa, spoiwa, w tym wypadku jest to cement, oraz wody. Możliwe też jest dodanie domieszek modyfikujących jego właściwości. Proporcje mieszanki betonowej to 62%- kruszywo, 26%- piasek, 8% cement, 4%- woda.

Jego wytrzymałość na rozciąganie jest ok. dziesięciokrotnie mniejsza niż wytrzymałość na ściskanie.

beton podział
beton podział

W zależności od klas ma różne zastosowanie; podbudowa fundamentów, ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, wylewki stropowe, schody, studnie, fundamenty prefabrykowane.

Egzamin na uprawnienia budowlane nie jest łatwy, lekki i przyjemny. No chyba że jesteś dobrze przygotowany. Mówi się że pytania łatwe to te na które zna się odpowiedź. Przygotuj się do egzaminu na uprawnienia z programem Uprawnienia Budowlane 2019.

Charakterystyka betonu

Cechy betonu:

 • Duża wytrzymałość na ściskanie, dużo słabsza na rozciąganie
 • Im mają większą wytrzymałość tym są mniej nasiąkliwe i wodoprzepuszczalne
 • Kiedy twardnieje zmniejsza swoją objętość, czyli występuje skurcz
 • Jest ogniotrwały i ognioodporny

Podział ze względu na gęstość pozorną

Ze względu na gęstość pozorną dzielimy beton na:

 • Ciężkie
 • Zwykłe
 • Lekkie : kruszywowe, komórkowe

Betony lekkie

Betony kruszywowe możemy podzielić według rodzaju kruszywa ( kruszywo skalne, kruszywo sztuczne, kruszywo organiczne) oraz według struktury ( zwarte, półzwarte, jamiste)

Natomiast betony komórkowe dzielą się według rodzaju kruszywa ( z kruszywa piaskowego, z kruszywa popiołowego, z kruszywa piaskowo-popiołowego) i według sposobu wytwarzania porów ( gazobetony, pianobetony, piano gazobetony) .

Zalety betonu

Zalety betonów lekkich to: odciążenie konstrukcji, izolacja akustyczna i termoizolacja, a wady : duża nasiąkliwość  i kruchość.

Zaletami betonów ciężkich są: ochrona przed promieniowaniem, dowolne kształtowanie brył ścian osłonowych i odporność na podwyższoną temperaturę.

Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów betonów specjalnych, których nazwa określa konkretną  właściwość  lub przeznaczenie. Są to na przykład beton wodoszczelny, odporny na ścieranie czy hydrotechniczny.

Podział ze względu na zastosowanie

Podział ze względu na wykorzystanie w elementach konstrukcyjnych:

 • konstrukcje zespolone.
 • beton niezbrojony
 • zbrojony:
 • beton sprężony, czyli strunobeton lub kablobeton

Niezbrojony beton

Beton bez dodatku stali zbrojeniowej stosowany przy elementach, które wymagają dużej wytrzymałości na ściskanie. Służy do wylewki betonowej, fundamentów i podbudowy (beton podkładowy).

Beton zbrojony

Żelbet jest to beton zbrojony wkładkami stalowymi. Wkładki takie mogą być konstruowane w postaci prętów, lic czy siatek. Powstaje przez zalanie mieszanką betonową szkieletu zbrojenia zmontowanego w dekowaniach. Jest ogniotrwały i odporny na ściskanie jak i rozciąganie w miejscach występowania naprężeń.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com