Zagospodarowanie użytkowego dachu
W związku z krytycznymi warunkami dla wegetacji, jakie panują na dachach rozwiązaniem optymalnym staje się zakładanie na nim ekstensywnej zieleni. Ma ona małe wymagania oraz cechy, które wykształcone są w sposób naturalny poprzez zasiedlanie niedostępnych terenów dla innego rodzaju roślinności. Dobierając na powierzchnię dachu gatunki roślin odpowiednie jest zastosowanie gotowych rozwiązań, jakie podsuwa nam natura. Pewnego rodzaju nieporozumieniem jest stosowanie powszechnie oraz bezrefleksyjnie trawników jako podstawowej zieleni, która stanowi wypełniacz dachowej powierzchni. W odróżnieniu od traw ekstensywnych trawniki mają intensywny charakter zazielenienia. Wymagają one w związku z tym intensywnej pielęgnacji oraz nawadniania, koszenia i nawożenia. (uprawnienia budowlane 2023)
Hydroizolacja użytkowych dachów
Do podstawowego mankamentu obecnie w projektach zalicza się traktowanie ogólnikowe najważniejszych elementów w użytkowych dachach. Brakuje tu w związku z tym precyzyjnego określenia technicznych wymagań, jakie stawia się hydroizolacji, odwodnieniu oraz drenażowi. Od wielu lat w projektach nadużywa się słowo „system”, dlatego też straciło ono swoje znaczenie techniczne. Obecnie stanowi jedynie tylko slogan o charakterze marketingowym. Mając na uwadze hydroizolację, lakoniczny zapis w niej, a mianowicie „termozgrzewalna papa” określa tylko technologię związaną z montażem. Decyzję odnośnie technicznej jakości najważniejszego dachowego elementu podejmuje tu wykonawca albo zaopatrzeniowiec. Hydroizolację zielonego dachu przeprowadza się za pomocą bitumicznych pap, które posiadają najwyższe techniczne parametry. Wierzchnia papa z kolei zawsze powinna cechować się korzenioodpornością. (uprawnienia budowlane segregator)
Elementy przy zielonych dachach
Ważnym elementem podczas aranżowania zielonego dachu są zabezpieczające żwirowe opaski. Zabezpieczają one świetliki, kominy, attyki czy ściany. Żwirowa opaska ma zapewniać szybkie spływanie deszczowej wody z dachowej nawierzchni do drenażowej warstwy. Pozwala ona także kontrolować dostęp do dekarskich obróbek hydroizolacji i może też spełniać przeciwpożarową funkcję. Prawidłową zabezpieczającą opaskę wykonuje się z płukanego żwiru, który posiada frakcję 16/32 mm. Niekiedy jednak lekceważy się jej funkcję i dekoracyjnie wykańcza się opaski ogrodową korą. Kora stanowi w ogrodnictwie naturalny materiał, ale użyta na dachu może prowadzić do destrukcji. Utrudnia ona odpływanie wody. W przypadku pojawienia się intensywnego deszczu woda spływa do wpustów razem z korą i zapycha się w ten sposób odwadniająca instalacja. (uprawnienia budowlane testy)
Siedlisko roślin na dachu
Dach stanowi dla roślin siedlisko przygotowane w sztuczny sposób i jest ono w związku z tym dla nich nieprzyjazne. W związku z tym trzeba bardzo starannie zapewnić roślinom warunki do odpowiedniego ich rozwoju. Podstawowe znaczenie, a zarazem decydujące ma wegetacyjne podłoże. Specjalne rodzaje dachowych substratów posiadają odpowiednio dobrane proporcje organicznych i mineralnych składników. Dachowe substraty powinno się przygotowywać w indywidualny sposób dla danego typu zazielenienia. Praktyka pokazuje jednak, że przy zielonych dachach podłoże często traktuje się w sposób ogólnikowy. (uprawnienia budowlane cena)