fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wpływ ścieków na korozję w kanałach i zbiornikach

Ostatnia dekada wskazuje, że w ściekach zachodzą zmiany w składzie. Wzrostowi uległ siarkowodór, który wpływa na przyśpieszenie procesu związanego z korozją betonu.   (uprawnienia budowlane 2022) W związku z tym warto zastanowić się, który z materiałów zapewni powłokową ochronę dla konstrukcji. W latach 70 i 80 poprzedniego wieku dokonano stwierdzenia, że środowisko jakie panuje w zbiornikach i kanałach oczyszczalni ścieków jest bardzo trudne oraz powoduje destrukcję dla konstrukcji i budowli betonowych w związku z kilkoma różnymi czynnikami korozyjnymi i niszczącymi. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Wpływ ścieków na korozję w kanałach i zbiornikach
Wpływ ścieków na korozję w kanałach i zbiornikach

Chemiczna agresywność ścieków

Najpóźniej udokumentowano zagadnienie związane z wysokim poziomem chemicznej agresywności środowiska ścieków. Powoduje to zwiększenie się wszystkich drobnych mechanicznych uszkodzeń. Powstają one w wyniku zajścia korozyjnych procesów. Obecnie w w wytycznych spotyka się jeszcze przy projektowaniu zbiorników dla oczyszczalni ścieków mało agresywną klasę ekspozycji XA2. Zdaniem wielu osób jest to duże nieporozumienia. Zgodnie z normą PN-EN 206-1 klasa ekspozycji XA2 określa środowisko o średnim poziomie chemicznej agresywności. Zawartość 3000 mg/L (SO42-) siarczanowych jonów, czyli inaczej kwasowej reszty kwasu siarkowego to zaledwie 3 gramy w 1 litrze. Stężenie w związku z tym wynosi 0,3%. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Skład ścieków

Patrząc na niskie wymagania można założyć, że powstały one w oparciu o skład ścieków . Wydaje się to być logiczne, ponieważ nikt nie wydala do komunalnych ścieków agresywnych substancji typu ługi czy kwasy. Na początku 90 lat jedna ustalono, że chemiczny skład ścieków, które zawierają różnego rodzaju tłuszczowe oraz organiczne kwasy stają się agresywne na wysokim poziomie w czasie procesu ich oczyszczania. Jest to spowodowane rozkładaniem się organicznej masy w ściekach poprzez beztlenowe bakterie. Bakterie te żyją pod powierzchnią ścieków. Wytwarzają one dużo siarkowodoru, który jest ubocznym środkiem w procesie przemiany materii tych bakterii. W konsekwencji zjadają one organiczną masę.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zjawiska zachodzące w zbiornikach i kanałach

W środowisku stwierdzono, że występuje stała obecność silnego przepływu wody, a w niej małe zawieszone są drobne stałe ciała. Ocierają się one o powierzchnię ścian kanałów, bądź o dno zbiornika. W wyniku tego powodują powstanie silnej abrazji. Dodatkowo pod wpływem kawitacji dochodzi do pojawienia się implozji, która jest destrukcyjnym zjawiskiem. Powoduje ona uszkodzenie powierzchniowe w strukturze betonu. Wraz z cyklicznymi i okresowymi zmianami temperatur stwierdzono, że betonowe ściany w zbiorniku, które dodatkowo posiadają wysoki współczynnik rozszerzalności i odwrotną termiczną kurczliwość poddaje się silnym naprężeniom. To powoduje, że powstają pęknięcia i drobne rysy, a w warunkach ekstremalnych spowodować to może pojawienie się rys na całej objętości betonowego elementu. W konsekwencji prowadzi to do obniżenia się jego okresu użytkowania w związku krótszą trwałością. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com