fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mocowanie zaczynem gipsowym do ścian

Na określone wcześniej miejsce na murze nakłada się plamy z zaczynu gipsowego o przekroju od 10 do 15cm, aby okryły blisko 20% płaszczyzny. Warto to zrobić zwinnie i prędko, w około jedną minutę. Obszerność plam musi być o parę milimetrów większa od najbliższym plam – marek. (uprawnienia budowlane kontakt) Plamy marek muszą zostać rozstawione w szachownicę w połowie rozpiętości wybranego pola i przy wszystkich pionowych jego granicach. Od razu po naniesieniu plam, kafel tynkowy warto docisnąć do muru i po spoinowaniu dopchnąć łatami murarskimi aż poczujemy opór, jaki pojawi się podczas wspierania kafla o plamy. W trakcie przyciskania warto puste miejsce wśród kafla a muru zapełnić zaczynem gipsowym wgłąb na jakieś 3 centymetry, korzystając podczas tego z zaczynu wystającego spod plam. Zaczyn gipsowy musi zostać uszykowany w liczbie, jaka powinna być wykorzysta w ciągu maksymalnie dziesięciu minut, czyli starczy to na jeden kafel. (uprawnienia budowlane 2021) Objętość waga wody do gipsu musi równać się 0.65-0.75. Montowania kafli do sufitu zaczynem gipsowym odradza się.

Zaczyn gipsowy

Kafle tynkowe

Kafle tynkowe da się nakładać na sufit zaczynem gipsowym, ale tylko na ceramicznych stropach, patrząc na to, że płaszczyzny różnych kafli muszą być niższe od 1,5m2, podczas czego na jeden kafel musi równać się chociaż 50% granic frontowych. Montowanie skupia się na namoczeniu lekko pola sufitu, naniesieniu na tylny karton kafla plamy z zaczynu gipsowego w liczbie blisko 50% pełnej płaszczyzny, z wypunktowaniem ich zwłaszcza przy granicach i na centralnym punkcie kafla. (uprawnienia budowlane program) Po takim uszykowaniu kafel unosi się na płask i przyciska do sufitu dzięki łatom czy odpowiednią ramką, trzymając ją parę chwil. Zamiast marek oporowych da się też robić poziome czy pionowe pasma nakierowujące rozpiętości 10cm. Pasma da się też zrobić z przyciętych kafli tynkowych, zakładając je zaczynem gipsowym.

Gładzie gipsowe

Ostatnimi czasy wprowadza się nanoszenie na środkowe płaszczyzny części płynnych rzędów szpachlowych. Obszerność takiego rzędu równa się 2-3mm. Przez dobranie tworzyw posiada ona właściwości prędkiego pobierania wilgoci i prędkiego jej oddawania. Do nich wliczają się gładzie gipsowe robione z mieszanek gipsowych, wytwarzanych przez Zakłady Przemysłu Gipsowego. Wytwarza się takie mieszanki:

-mieszanka gipsowa płaszczyznowa: metyloceluloza MH20xp0,5%, gips ceramiczny 98,5%, wapno hydratyzowane 1%, (akty prawne uprawnienia budowlane)

Mieszanka gipsowa powierzchniowa: cement glinowy 10%, gips budowlany 85%, mączka kaolinowa 5%.

Gładzie z podkładem

W przypadku gładzi z podkładem masa podkładowa bywa wykorzystywana jako rząd wygładzający powierzchnie, a masa płaszczyznowa, jako drugi rząd na górze. Masa płaszczyznowa wykorzystywana jest też do robienia gładzi jednorzędowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Gładzie gipsowe nanoszone bywają na wcześniej uszykowane podłoże dzięki packom stalowym ze stali nierdzewnej. Arkusze nie mokrego tynku posiadają długość 2100-3600mm, rozpiętość 900-1200mm, obszerność 9,10 i 13mm. Masa kafli równa się od 800 – 1200 kG/m3.

Montowanie do łat drewnianych bądź listew zachodzi dzięki cynkowanym gwoździom papowym, umieszczanym co 30cm. (program egzaminu na uprawnienia) Zagłębione w płaszczyźnie kafle łebki gwoździ muszą być zagruntowane farbą olejną i zaszpachlowane. Łaty muszą zostać zaimpregnowane środkiem na grzyby. W sytuacji kiedy łaty nie będą zginane, średnica ich może wynosić od 25x40mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com