Problemu akustyczne w domkach szeregowych
Zabudowa szeregowa polega na połączeniu co najmniej trzech domów i stworzeniu rozbudowanego segmentu. Elementy te łączy są na różne sposoby: tylną bądź przednią elewacją albo ścianami bocznymi. To może powodować do powstawania dużego dyskomfortu spowodowanego hałasem wewnętrznym. To ten mający swoje źródło w sąsiednich domach i segmentach. (program egzaminu na uprawnienia)
Hałas wewnętrzny jest bardzo wyczuwalny przez specyficznie ułożenie mieszkań. Połączenie różnymi ścianami powoduje różne efekty. Najgorsze ustawienie pomieszczeń to takie, gdzie te przebywania dziennego czy wypoczynkowe, takie jak sypialni sąsiadują bezpośrednio np. łazienką czy kuchnią. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Normy prawne
Ściany łączone pomiędzy domkami powinny być specjalnie wykonane. Określone zostało to w normie prawnej z 2015 roku, dotyczącej akustyki. Taką ścianę wykonuje się z cegły ceramicznej, betonu komórkowego, bloczków silikatowych bądź pustaków ceramicznych. Do tego należy wzmocnić jej izolację akustyczną tak, aby dźwięk mieścił się w przedziale 52-55 dB. (uprawnienia budowlane kontakt)
Dźwięk powietrzny
Część dźwięków przenosi się jednak w przestrzeni. Nazywa się je dźwiękami powietrznymi. Najczęściej pod tym hasłem kryją się rozmowy sąsiadów, płacz dziecka, szczekanie psa czy włączony telewizor w domu obok. Z tymi dźwiękami można jednak sobie poradzić. Należy wprowadzić dodatkową przedściankę z płyt gipsowo-kartonowych na metalowym ruszcie. Wypełnia się ją wełną mineralną bądź szklaną. To ona pochłania dźwięki, poprawia akustykę o kilka decybeli, a przy okazji zwiększa ognioodporność budynku. To bardzo ważne w przypadku konstrukcji umieszczonych w jednym segmencie, w których ogień bardzo szybko mógłby się roznieść. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Dźwięki uderzeniowe
O wiele trudniejszymi dźwiękami do wyeliminowania są te z grupy uderzeniowych/materiałowych. Aby je wygłuszyć, należy skupić się pierw na podłodze. Powinna być ona wykonana w technologii pływającej, z dylatacją z wełny mineralnej skalnej bądź szklanej. Inną opcją jest wymiana materiały na specjalny styropian, jednak wełna ma znacznie więcej korzyści. Nie dość, że dobrze wygłusza, to jest ekologiczna i ognioodporna.
Hałas zewnętrzny
To co się dzieje w domach to jedno, ale warto przypomnieć sobie o ogródkach. Na nich mogą urzędować zwierzęta, dzieci czy dorośli. Wiąże się to z przeróżnymi dźwiękami, które mogą wpadać do domu. W tym celu powinno się zadbać o ściany trój warstwowe wykonane z warstwy konstrukcyjnej. W środku wypełnia się je wełną mineralną, a zewnątrz osłania się je jakimś estetycznym materiałem, np. cegłą. To najskuteczniejsze rozwiązanie. (uprawnienia budowlane 2021)