fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zmiany w Warunkach Technicznych związane z systemem ociepleń ETICS

Inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę ekologię równocześnie z prawnymi wymaganiami. W związku z tym należy odpowiednio zaprojektować system ETICS oraz dobrze go wykonać. Tego rodzaju system pomaga poprawić termiczną izolację przegród w stosunkowo tani, skuteczny i szybki sposób. Obecnie człowiek jest coraz bardziej świadomy tego, jak jego działalność oddziałuje na środowisko i klimat. Z tego względu coraz częściej podczas projektowania i budowania budynku bierze się pod uwagę energooszczędność. Wymagania związane z termiczną izolacyjnością przegród, ograniczają przestrzeń o temperaturze powietrza, którą można regulować uległy zaostrzeniom. Od roku 2020 wprowadzono nowy zakres wymagań dotyczących cieplnej izolacyjności przegród.(uprawnienia budowlane kontakt)

Zmiany w Warunkach Technicznych związane z systemem ociepleń ETICS
Zmiany w Warunkach Technicznych związane z systemem ociepleń ETICS

Oczekiwania społeczeństwa odnośnie energochłonności budynku

Społeczeństwo oczekuje zmniejszania energochłonności w budynkach, co wiąże się z dużym wyzwaniem zarówno dla projektantów, wykonawców, jak i dla producentów budowlanych materiałów. Odpowiedzią na te oczekiwania może stanowić system ETICS(uprawnienia budowlane 2022). W Polsce był on określany we wcześniejszym okresie jako metoda lekka – mokra. Jego zamienna stosowana nazwa to BSO, czyli bezspoinowy system ocieplenia. Mimo, że system ETCS jest powszechnie stosowany, to zmodyfikowanie niedawno wymagań, które dotyczą termicznej izolacyjności w przegrodach wpłyną na to, że podczas projektowania, jak i wnoszenia budynków będzie powstawać coraz więcej błędów.(uprawnienia budowlane program)

Inne grupy przegród ujęte w Warunkach Technicznych

W załączniku nr 2 dołączonym do Warunków Technicznych uwzględnione są pozostałe grupy przegród. Wartości ich współczynników dotyczących przenikania ciepła od 1.01.2014 roku są takie same i nie uległy do tej pory zmianie. W związku z wejściem w życie nowych zasad termicznej izolacyjności dla podanej przegrodowej grupy stanowi podstawę do istotnych zmian zarówno dla projektantów, jak i dla osób, które zajmują się sporządzaniem remontowych i energetycznych audytów. Stosując system ETICS zmiany w wymaganiach spowodują dobranie odpowiednich rozwiązań termoizolacyjnej warstwy. Należy w takiej sytuacji dobrać grubość warstwy albo współczynnik związany z przewodzeniem ciepła.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zmiany w Warunkach Technicznych obowiązujące w 2021 roku

Rozporządzenie z 5.07.2013 r. zmieniające treść rozporządzenia odnoście technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki wpłynęły na to, że 31.12.2020 roku weszła w życie trzecia faza związana z wymaganiami odnośnie wartości maksymalnej dotyczącej współczynnika ciepła. Takie wymagania obowiązują już od 1.01.2019 roku dla budynków typu prokuratury, organy wymiaru sprawiedliwości czy organy publicznej administracji. Patrząc na Warunki Techniczne z 2017 roku poprzednia faza została objęta zmianami dotyczącymi zewnętrznych ścian przy temperaturze wynoszącej minimum tᵢ≥ 16°C. Dachy, strop pod nieogrzewanym poddaszem czy stropodach także musi mieć minimalną temperaturę  tᵢ≥ 16°C. Zmiany dotyczą również balkonowych drzwi, okien, okien połaciowych, okien w wewnętrznych ścianach oraz drzwi w zewnętrznych przegrodach albo pomiędzy pomieszczeniami nieogrzewanymi i ogrzewanymi.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com