Części oddzielne
Zabudowa szeregowa polega na połączeniu co najmniej trzech domów i stworzeniu rozbudowanego segmentu. Obiekty te połączone są tylną bądź przednią elewacją albo ścianami bocznymi. Najczęściej widuje się takie zabudowy, gdzie każdy domek jest do siebie podobny, zarówno zewnątrz wyglądem, jak i wewnątrz wielkością i ułożeniem pomieszczeń. Zakłada się, że z przodu zabudowy wszystkie domki mają drzwi i, np. garaże, a z tyłu niewielkie ogródki. Warto zaznaczyć, że w takim układzie każde mieszkanie ma swój własny teren, osobne wejście do domu i prywatną, ogrodzoną działkę. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Części wspólne
Zazwyczaj w takiego typu zabudowie pojawiają się części wspólne. To najczęściej drogi dojazdowe, parkingi zewnętrzne bądź boiska sportowe czy place zabaw. Należy pamiętać, że każdy „pojedynczy” domek jest odgrodzony za pomocą płotu, co wydziela poszczególne segmenty i zapewnia poczucie prywatności. Osobne mieszkanie, nawet tak bliskie sąsiadów, zapewnia większy komfort niż mieszkanie w bloku. Warto pamiętać, że w tym przypadku domy stykają się jedynie poszczególnymi ścianami, ale zazwyczaj piętra mają do swojej prywatnej dyspozycji. Dzięki temu dostaje się w swoje ręce nie tylko większy teren, ale i większą swobodę działania oraz bezpieczeństwo. (program egzaminu na uprawnienia)
Plusy zabudowy szeregowej
W przypadku takiego rodzaju zabudowy można mówić o plusa zarówno dla inwestora, jak i dla kupującego/użytkownika. W przypadku tego pierwszego, zyskuje on: niższe koszty zabudowy, dostęp do zieleni i kilku ogródków na jednym terenie. Jest to znacznie mniejszy nakład finansowy niż w przypadku jednorodzinnego domu. Jeśli jednak chodzi o kupujących. Mogą oni oszczędzić ciut na kosztach, a jednocześnie cieszyć się z bliskości sąsiadów i wspólnoty. Mimo tego, że domki są niby od siebie niezależne, często ze sobą współgrają, co oznacza, np. wspólne inwestycje. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Minusy zabudowy szeregowej
Największym minusem zabudowy szeregowej nie jest niewielka wielkość działek, a duży dyskomfort wywołany hałasem wewnętrznym. To ten mający swoje źródło w sąsiednich domach i segmentach. Jest to spowodowane połączeniem mieszkań, co zmniejsza akustyczne tło. Najgorszym połączeniem jest ustawienie pomieszczeń przebywania dziennego oraz sypialni z np. łazienką czy kuchnią. To owocuje stałym kontaktem z dźwiękami dobywającymi się z drugiej strony zabudowy. (uprawnienia budowlane kontakt)
W tym celu tworzy się specjalne plany, które mają na celu zmniejszenie dysonansu i zwiększenie izolacji akustycznej poszczególnych pomieszczeń i budynków. (uprawnienia budowlane 2021)