fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabezpieczenie spękań

Żeby zabezpieczyć spękanie to z reguły wystarczy uszczelnić je zastrzykami z zaczynu lub zaprawy cementowej 1:1, które wtłacza się pod ciśnieniem w szczeliny. Aby zabezpieczyć fundament przeciw wilgoci wystarczy obłożenie go warstwą gliny plastycznej, która jest dobrze ubita i ma grubość min. 30 cm (uprawnienia budowlane). 

Zabezpieczenie spękań
Zabezpieczenie spękań

Wzmocnienie fundamentu nie zawsze jest konieczne. Nawet w tej sytuacji, kiedy planowane jest zwiększenie obciążeń istniejącego gruntu w przypadku przekroczenia dopuszczalnej wartości naprężeń na grunt. W przypadku, gdy stan fundamentów jest zadowalający, to istnieje szansa, że są one w stanie przenieść w bezpieczny sposób zwiększone obciążenie. Należy jednak wcześniej zrobić zestawienie obciążeń, które oddziałują na fundament (np. z uwzględnieniem normowych redukcji obciążeń zmiennych) i uwzględnić podwyższoną nośność gruntu pod wpływem długotrwałego obciążenia.

Wzmacnianie fundamentów

Wszystko, co jest związane ze wzmacnianiem fundamentów, należy do robót trudnych i przede wszystkim pracochłonnych. Należy więc wybrać takie rozwiązanie, które będzie najbardziej odpowiednie dla danych warunków.

Zdarza się tak, że należy wzmocnić fundament, który umiejscowiony jest na słabym gruncie lub nastąpiło zwiększenie obciążeń. Wówczas należy wykonać powiększenie podstawy fundamentu do tego stopnia, żeby naprężenia na grunt mieściły się w dopuszczalnych widełkach. 

W przypadku budowy fundamentu na piaszczystych terenach, można uniknąć późniejszego wzmacniania. Przed wybudowaniem fundamentu należy wzmocnić podłoże przy użyciu środków chemiczno-fizycznych. Chodzi o wtłaczanie do gruntu roztworów cementu lub iłu. Na skutek tego procesu wiążą się ze sobą oddzielne ziarna gruntu albo dochodzi do wypełnienia przestrzeni pomiędzy tymi ziarnami (testy uprawnienia budowlane). Wykorzystuje się do tego także:

– emulsje asfaltowe,

– mleko wapienne i szkło wodne (reagują na siebie w gruncie),

– chlorek wapniowy i szkło wapienne (reagują na siebie w gruncie).

Zastrzyki z cementu zostały udoskonalone. Ostatnio są one rozprowadzane w gruncie przy użyciu prądu elektrycznego, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Jest to elektrokinetyczna metoda zeskalania gruntu. Inną nazwą jest elektropetryfikacja. W efekcie w gruntach dochodzi do zmian właściwości fizykomechanicznych, które są korzystne dla celów budowlanych.

Przed wprowadzeniem w życie wyżej wymienionych sposobów na wzmocnienie gruntu należy m.in.:

– sprawdzić warunki hydrogeologiczne przy pomocy wierceń – cel: ustalenie sensu takiego wzmocnienia,

– określić potrzebne rozmieszczenie i zagłębienie elektrod rurowych,

– dobrać odpowiednie stężenia roztworów chemicznych.

Substancje koloidalne

Substancje koloidalne wprowadza się w pory gruntowe. Ich zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości i spoistości gruntów (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Jednocześnie mogą zmienić ich porowatość, przesiąkliwość i ściśliwość. W efekcie:

– grunty sypkie są kohezyjne,

– grunty spoiste tracą ściśliwość i plastyczność,

– torfy stają się zwarte i mniej ściśliwe.

Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów jest wykorzystywane w następujących sytuacjach:

– pogłębienie ław fundamentowych,

– poszerzenie podstawy ław fundamentowych.

Proces ten polega na odkopaniu i podkopani kolejnych odcinków ław na długościach od 1 do 1,5 m. W efekcie maksymalnie 20% podstawy fundamentu nie może opierać się na gruncie. Kolejnym krokiem jest podbetonowanie nowego fundamentu w odkopanych odcinkach. W momencie, kiedy beton ma wymaganą wytrzymałość, można odkopać kolejne odcinki tej ławy i następnych. Dzieje się tak aż do momentu podbicia  wszystkich fundamentów.

Najważniejsze jest mocne podbicie poszczególnych odcinków nowego fundamentu pod istniejący. Jest to możliwe w momencie, kiedy nowy fundament nie będzie podbetonowany od razu na pełną wysokość, tylko zostawia się lukę pomiędzy nowym a istniejącym fundamentem. Luka ta powinna wynosić ok. 5 cm. W szczelinę wbija się kliny ze stali w momencie, kiedy fundament będzie odpowiedniej twardości. Obciążenie tego typu pomoże nowej ławie wstępie osiadać (program egzamin uprawnienia 2021).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com