Wznoszone budowle przez Inków
Budowle Inków o monumentalnym charakterze wznoszono z precyzyjnie obrobionych bloków skalnych. Ich ciężar oszacowano na poziomie dziesiątek ton. Przy ich wznoszeniu nie korzystano z zapraw. Warto w związku z tym przyjrzeć się temu, jak wyglądała stosowana przez Inków technologia. W ciągu niecałych 200 lat Państwo Inków rozbudowało się w imperium o rozległym obszarze. Założenie państwa miało miejsce w XII wieku. Stolicą Inków było Cusco, gdzie można znaleźć obecnie wiele pięknych architektonicznych przykładów ich budowli. Ogromne ściany budowli Inków budzą podziw, a nawet respekt, ze względu na swoją potęgę. Ułożone zostały z dokładnie dopasowanych do siebie elementów.. (uprawnienia budowlane kontakt)
Architektura budowli Inków
W architekturze budowli ściany były lekko pochylone. Mury wzniesione przez Inków zawsze są nieco leżące i opierają się od spodu o skałę. Kąt nachylenia od inkaskiego pionu w murze osiąga wartość od 5 do 10°. Nachylone ściany oraz precyzyjna dokładność w dopasowaniu do siebie murowych bloków pozwalało zapewnić budowli stabilność w obszarze, który znany jest z częstego występowania trzęsienia ziemi. W czasie występowania trzęsień ziemi budowle wzniesione przez Inków nie odkształcały się. Kształt, jaki najczęściej spotyka się w architektonicznych budowlach Inków to prostokąt, który nie posiada wewnętrznych ścian. Wszelkie otwory okienne i drzwiowe swoim kształtem przypominają trapez. Jako zadaszenie takiego budynku służyła belkowana drewniana konstrukcja dwuspadowa, którą pokrywano przy zastosowaniu strzechy. Łukowe sklepienie nie było znane Inkom, a dachy pokrywało się słomą. (uprawnienia budowlane 2022)
Bloki skalne w budowlach
Obrobione w precyzyjny sposób gigantyczne rodzaje skalnych bloków w budowlach monumentalnych, które znajdują się w Cusco potwierdzają tezę, że występowała tam inna kultura, która żyła w tym miejscu, zanim pojawili się Inkowie. Można nawet wysnuć stwierdzenie, że miała tam miejsce nieznana cywilizacja o wysokim stopniu zaawansowania, w związku z rozwojem oraz z technologią. Niepowtarzalna jakość obróbki i sposób transportowania wielkich skalnych bloków pozwala na stworzenie teorii, że technologie były stosowane przez cywilizacje, które zaginęły, albo też dokonały tego pozaziemskie istoty. Tajemnicze jest to, że nie ma żadnych dokumentów, które mogłyby wskazać, jak powstały takie budowle. (uprawnienia budowlane program)
Precyzyjnie przycięte kamienie
Budowle Inków znane są z tego, że kamienie są w precyzyjny sposób przycięte. Krawędzie bloków, które ze sobą sąsiadują ściśle pasują do siebie. (program egzaminu na uprawnienia) Przy wykonywaniu obróbki budowlanych bloków Inkowie stosowali narzędzia przeznaczone do brązu oraz do kamienia. Kamienne bloki zazwyczaj rozdzielali wzdłuż linii naturalnych pęknięć. Przypuszcza się, że kamienie poprzez tarcie doszlifowano, aby uzyskać idealnie wklęsłe powierzchnie, bądź też wypukłe. Nie jest wiadome, jak dokonywano przenoszenia tak wielkich i ciężkich skalnych bloków. Można przypuszczać jednak, że wykonywali to mężczyźni z podbitych plemion. Byli oni być może zmuszani do przepychania bloków skalnych.(segregator egzamin ustny uprawnienia)