Ogrzewanie podłogowe w obiektach budowlanych

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe z pomocą układu podłogowego rozprowadza ciepło równomiernie przez co nie ma wielkich skoków temperatur w pomieszczeniach oraz gwarantuje nam ono dogodną temperaturę przez  cały czas. Zapewnia ono niewielkie zużycie energii w porównaniu z standardowymi grzejnikami. (egzamin na uprawnienia architektoniczne) Niewątpliwie ma ono wiele zalet. Ułatwia projektowanie wnętrz i daje swobodę, ze względu na brak widocznych elementów grzejnych. Jest też energooszczędne i nadaje się do nowoczesnego budownictwa jak i do renowacji starszych budynków. egzamin na uprawnienia budowlane

Ogrzewanie podłogowe w obiektach budowlanych

Wodne ogrzewanie podłogowe

Częściej wybieranym ogrzewaniem podłogowym jest ogrzewanie wodne. Jest ono droższe niż elektryczne, ale jego eksploatacja jest mniej kosztowna. Zastosowanie podłogówki najlepiej uwzględnić już w projekcie, biorąc poprawkę na zapotrzebowanie cieplne budynku i parametry techniczne materiałów. Podłogówkę wodną najłatwiej zamontować w nowo budowanych domach. Parametry ogrzewania podłogowego dostosowuje się na podstawie obliczenia zapotrzebowania cieplnego dla budynku i konkretnych pomieszczeń. Przed rozpoczęciem pracy wszystkie pomieszczenia, w których chcemy wykonać instalację powinny być zadaszone i zabezpieczone przed wodą deszczową. (testy na uprawnienia 2021)

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

 Również prace przy instalacji elektrycznej, wodnej i sanitarnej powinny zostać zakończone. Ogrzewanie podłogowe zakłada się dopiero po zakończeniu wewnętrznych robót tynkarskich oraz po wysuszeniu, posprzątaniu i wyrównaniu podłoża. Wylewka podłogowa pod takie ogrzewanie powinna być grubsza niż normalnie. Rurki przez, które przepływa woda zatapiane są w warstwie jastrychu. Podłoga musi być zabezpieczona. Nie może ona tracić ciepła, więc na podłożu kładzie się płyty izolacji termicznej.

Gdzie stosuje się ogrzewanie podłogowe

Ogrzewania wodnego na ogół nie stosuje się we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej występuje ono w łazience, kuchni czy salonie. Podłogówka jest słabym rozwiązaniem w pomieszczeniach, z których nie korzystamy regularnie a także tych, w których dużą część powierzchni zajmują meble. Odradza się stosowania go w pokojach małych dzieci, spiżarniach lub pomieszczeniach, które zostaną obłożone dywanem. Temperatura podłogi nie powinna być wyższa nić 29 stopni ze względów zdrowotnych. W łazience może dochodzić do 35 stopni. Dlatego woda w rurach nie powinna przekraczać 40 stopni. Dzięki niższej temperaturze powierzchni grzejnej w porównaniu z grzejnikami, w pomieszczeniu nie występuje cyrkulacja powietrza. Jest to zaleta dla osób uczulonych na kurz, ponieważ nie gromadzi się on na grzejnikach i nie jest przez nie przypiekany dzięki czemu jest mniej odczuwalny.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.