fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kąt prosty


Określanie kąta prostego za pomocą taśmy zachodzi w taki sposób:
Jak do określonej na ziemii prostej AB trzeba określić stronę prostopadłą w obojętni jakim miejscu C tej prostej, to od miejsca C oblicza się na prostej AB przy użyciu taśmy czy stalowej ruletyki dwa identyczne kawałki, przykładowo po pięć metrów CL i CK. Jeden będzie kierował się w prawo a drugi lewo. W miejscach K umieszcza się kołki z drewna, do jakich pomiarowi przykładają końcówki taśmy o rozpiętości dwudziestu metrów. (uprawnienia budowlane 2021) Trzeci pomiarowy chwyta taśmy na jej centralnym, środkowym punkcie, oddala się od AB i napręża taśmy. Po naprężeniu taśmy jej centralny punkt widnieć będzie w miejscu P na ziemii. W tym miejscu umieszcza się tyczkę. a stronę PC określoną poprzez miejsca P, a C będzie prostopadły do linii AB. Kolejna metoda to określenie prostopadłej do linii AB w miejscu C i trzeba do tego użyć trójkąta prostokątnego o bokach długości 3.4 i 5m. Od miejsca C określa się przez długość Ab kawałek CK=3m. (uprawnienia budowlane kontakt)


Sznur


Potem jeden z pracowników łapie sznur o rozległości 9m za jedną końcówkę i kładzie się go w miejscu K. Kolejny pracownik też chwyta sznur i kładzie go w miejscu C. Kolejny chwyta sznur w odstępie 4m od następnego końca sznura, przesuwa się w bok i napręża mocno sznur. W miejscu P umieszcza on w ziemię tyczkę. Kierunek PC musi wyjść prostopadle do AB. Używając takiej metody tyczenie da się użyć wzornika z drewna w formie trójkąta 3.4 i 5m rozmieszczanego od miejsca jedną z przyprostokątnych wedle linii AB. Kolejna przyprostokątna określa stronę prostopadłą. Te metody tyczenia natomiast nie należą do najdokładniejszych. Lepiej do tego nada się węgielnica. (uprawnienia budowlane program)


Węgielnica


Rozróżniamy pojedyncze pryzmatyczne i pentagonalne, do tego podwójne krzyże o dwóch takich samych typach. (akty prawne uprawnienia budowlane) Zwykle korzysta się z węgielnic podwójnych.
Jak chcemy wytyczyć prostopadłą do linii AU w określonym miejscu znajdującym się na niej warto chwytając węgielnice nad miejscem obrócić ją jedną ze ścianek i kontrolować widok tyczki na kolejnej ściance. Potem warto naprowadzić pracownika pomiarowego z tyczką do miejsca, gdzie rozstawiana przez niego tyczka D sprawiała wydłużenie widoku tyczki widocznego na kolejnej ściance. Strona bywa wtedy prostopadła do linii AB. Pracownik działający węgielnicą pojedynczą musi mieć ją idealnie nad miejscem wyznaczonym do tego.


Kierunek prostopadły do prostej AB


Jak potrzebujemy określić stronę prostopadłą do wyznaczonej linii AB z miejsca znajdującego się poza linią, jeden z robotników chwytając węgielnice znajduje się wśród miejsc A i b, a kolejny naprowadza go by zrobił to prawidłowo. Potem kontrolując w węgielnicy widok tyczki A i w tym samym czasie tyczkę znajdującą się w miejscu, robotnik zmienia położenie swoje wzdłuż AB, tak, by widok tyczki A na ściance nachodził ze sobą na tą z tyczką B. Kierunek zrobi się w takiej sytuacji prostopadły do Ab, a to było od początku w planach. Tak samo używa się węgielnic podwójnych. Są one natomiast lepsze do pracy. bo do określenia prostopadłych nie będziemy musieli potrzebować drugiego pracownika. Dlatego chwytając węgielnice wśród A oraz B kontroluje się widok obu tyczek we wszystkich istotnych punktach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
W sytuacji, gdy finalnie oba miejsca najdą na siebie, znajdują się w miejscu C. Określenie prostopadłej to nic innego jak rozstawienie tyczki D, w taki sposób, by stała się ona dłuższym punktem obu nachodzących na siebie widoków A oraz B, wtedy strona DC do linii AB będzie prostopadła. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com