fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wytyczne dotyczące zabezpieczeń antykorozyjnych kabli

Wytyczne dotyczące zabezpieczeń antykorozyjnych kabli

W kablobetonowych konstrukcjach ważna dla trwałości oraz bezpieczeństwa jest ochrona stali przed procesami korozyjnymi (uprawnienia budowlane 2021). Ochrona zależy głównie od tego, czy kable będą współpracować z betonem w konstrukcji. Jeżeli tak, to kable te są tzw. kablami zsolidaryzowanymi, czyli zespolonymi z konstrukcją. Kablowe kanały po procesie sprężenia wypełnia się cementowo – wodną zawiesiną, betonem albo zaprawą. Taki rodzaj wypełnienia powoduje że, kablowa stal jest chroniona przed korozją, stal kabla wiąże się z betonem i w ten sposób zapewnia całkowitą współpracę pomiędzy nimi. Tworzą się tu także warunki do dodatkowych zakotwień strun kabla za pomocą przyczepności, która ma na celu częściowe odciążenie zakotwień.

zabezpieczenie antykorozyjne kabli

Wypełnienie kanałów metodą iniekcji

Najbardziej wykorzystywanym sposobem, aby zabezpieczyć kable przed korozją, które są układane w wewnętrznych zamkniętych kanałach jest wypełnienie ich cementowym zaczynem albo cementową emulsją. Wprowadza się ją do kanału przy pomocy metody iniekcji. Umożliwia ona szczelne wypełnienie danych kanałów. Szczelne wypełnienie kanałów przy pomocy cementowego zaczynu jest bardzo skomplikowanym i trudnym zabiegiem (testy uprawnienia budowlane).

Przyczyny powstawania trudności przy wypełnianiu kanałów

Trudności podczas wypełniania kanałów przy jednożyłowych kablach i wielożyłowych wynikają ze zbyt gęstego ułożenia strun w średnich oraz małych kanałach, z bardzo małych odstępów pomiędzy strunami i z poprzecznych wiązań na długości kabla oraz w związku ze ścisłym przyleganiem do siebie wszystkim strun. Przyczyną jest także zdeformowanie kanałowych osłonek w niektórych z miejsc kabla, które to występują czasami podczas betonowania. Trudność powoduje też przedostawanie się do kablowych kanałów cementowej zaprawy na złączach osłonek. Patrząc na kable niezsolidaryzowane pokrywa się je bitumiczną emulsją albo innymi środkami. Ich zadaniem jest ochrona sprężających cięgien przed zjawiskami korozji (program egzamin uprawnienia 2021).

Zabezpieczenie kabli metodą iniektowania

Kable w wewnętrznych kanałach można zabezpieczyć korzystając z metody iniektowania. Aby przeprowadzić metodę iniektowania trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest to, aby iniektowaniem samodzielnie kierowała tylko osoba, która posiada wymagane kwalifikacje. Powinien być to inżynier, technik bądź osoba, która ma przeszkolenie z teorii oraz z wykonania sprężonego betonu. Taka osoba musi także posiadać praktykę w tej dziedzinie. Kolejnym warunkiem jest przeprowadzenie iniektowania na podstawie wcześniej opracowanego programu dotyczącego wypełniania kablowych kanałów. Iniektowanie przeprowadza się przy temperaturze powietrza wynoszącej +5°C do +30°C (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com