fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki szkieletowe

Ten typ budynków podzielimy patrząc na charakter obudowania przestrzeni na dwa rodzaje: budynki słupowe i halowe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Halowe wyróżniają się rozległymi w planie i dużymi wnętrzami, bez słupów, jeśli jest taka możliwość. Najczęściej występują jako jedno-kondygnacjowe. Bywa tak, że hale budowane są nad budynkiem, który ma konstrukcję murowaną czy słupową. Słupowe, jak sama ich nazwa wskazuje, mają więcej słupów wewnętrznych. Środek tych budynków to najczęściej przedzielone na pomieszczenia niewielkie i niezbyt wysokie.

Wytrzymałość i stateczność budynków
Wytrzymałość i stateczność budynków

Budynki słupowe

Takie budynki są jedno lub wieloprzęsłowe, a niezbędnym warunkiem, aby hala była stateczna (mowa tu o hali o często pojawiającym się obrysie prostopadłościennym) jest, aby została zachowana sztywność ścian i dachu. Wiele ramownic poprzecznych czy łuków umiejscowionych solidnie pomiędzy sobą nawzajem za pomocą podłużnych belek P a czasem belkami S i R. belki P oraz S  składają się razem ze słupami na kolejny system ramownic które usztywniają budynek w kierunku podłużnym. Ramownice podłużne i poprzeczne muszą być skrupulatnie przygotowane na działanie wiatru. (uprawnienia budowlane 2021)

W bardziej masywnych ramownicach  można spotkać oprócz usztywnień również tylne pola dachu czy usztywnianie skrajne frontowe po to, by poprzeczne belki dachu nie mogły być podatne na wiatr który jest równoległy do kierunku podłużnego. Można to uzyskać przez utworzenie kratownic do czego będą nam potrzebne krzyżulce bądź poprzez złączenie poprzecznych ramowych ze stropowymi.  Jeżeli mamy do czynienia z konstrukcją żelbetową jaką jest monolit, stężenia krzyżulcami  są niepotrzebne.

Hale żelbetowe

Taki typ hal jest często widziany podczas budowania konstrukcji stalowej. Słupy podtrzymują dachowe wiązary tak, żeby ich podpory mogły zostać wzięte za nieruchome przeguby. Wtedy dolne końce słupów pozostaną na fundamentach z małym zakotwieniem. W takich sytuacjach podpory słupów są brane pod uwagę jako nieruchome przeguby. (uprawnienia budowlane program)

Hale żelbetowe robi się zazwyczaj w konstrukcji typu I. Poprzeczne wiązary dachowe, które są oparte na fundamentach, mocuje się na słupach, które muszą być dobrze usztywnione. Robi się to tak, by brać podpory wiązarów za nieruchome przeguby bez większej różnicy. Najważniejsze, by słupy były tak mocne i sztywne, by cała moc sił poziomych ze ścian i dachów została zrzucona na fundamenty. Skrajne pola dachu są umocnione tak jak w typie I.

Wypełnienie

Wypełnienie jest odpowiedzialne za izolację w pomieszczeniu. Głównie stosuje się ją od pozostałych pokoi bądź środowiska wokół, lecz pełni także rolę statyczną. Polega na unoszeniu własnej masy pomiędzy nośnymi belkami, a w przypadku ścian zewnętrznych poza tym, jeszcze na przenoszeniu wiatru (sił poziomych) na szkielet. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Najważniejszym elementem w przypadku stateczności i wytrzymałości budynków szkieletowych jest ich szkielet, stąd ich nazwa. To inaczej zespół konstrukcyjny prętów, który ma za zadanie udźwignięcie obciążenia i przemieszczania ich na dolną część budynku, mowa o fundamentach i cokole. Ściany w takich budynkach są zrobione z wypełnienia i  prętów, jakie należą do szkieletu czyli belki bądź słupy.

Podczas projektowania budynków szkieletowych od samego początku najważniejsze jest, by miały one odpowiednią stateczność. Chodzi o to, że musi zostać niezmienna geometryczna statyczność układu przestrzennego i odporności przeciw zwichrzeniu i wyboczeniu elementów jak ich grup. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wiatr

Wiatr wędruje na fundamenty ze ścian szczytowych i na pochyłe kratownice skrajnych pól dachu. One natomiast przekazują swój ciężar na pionowe kratownice ścian podłużnych – a te na fundamenty. Najczęściej można taki rodzaj hali zauważyć w konstrukcji drewnianej, ale częściej w stalowej. Wiatr ze wcześnie opisanych ścian podłużnych przenoszony jest przez słupy, które są belkami na dwóch podporach. Na dole dzieje się to na fundamenty, u górze – na pochyłą, podłużna kratownicę w dachu. Ta kratownica zaś, na pionowe kratownice ścian szczytowych. Te ostatnio wymienione na fundamenty. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com