fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Doświadczeni murarze

Wykwalifikowani murarze potrafią układać po dwie cegły w rzędzie główkowym czy wozówkowym. Zagarniają zaprawę dwoma rękoma. Murarze powinni być oburęczni, mianowicie, powinni umieć sprawnie pracować zarówno lewą jak i prawą ręką. Jest to spowodowane tym, że gdy dojdą do końca odcinka podczas układania cegieł, mogą zmienić kierunek bez marnowania czasu na przechodzenie na drugą stronę. Nie wydaje się to tak istotne, ale podczas całego dnia pracy oszczędza dużo czasu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Doświadczeni murarze
Doświadczeni murarze

Rzędy główkowe

Po ułożeniu zaprawy pod cegłę w rzędzie zewnętrznym, murarz prawą ręką bierze kielnię tak, aby kciuk był na wierzchu trzonka i opierał kielnię na rąb w odstępie około 10 cm od wcześniej ułożonej cegły, zgarnia nią zaprawę i dociska do poprzedniej cegły.

W tym samym czasie chwyta cegłę lewą ręką, kładzie kciuk na wozówce, wskazujący na górną podstawę, pozostałe 3 na wozówkę naprzeciwko. Następnie kładzie cegłę na prawo od poprzedniej, wciska ją ręką, wyjmuje kielnię, na końcu wsuwa znowu cegłę w kierunku poprzedniej, uderza w wierzch rączką kielni i kładzie cegłę i wreszcie chwyta nadwyżkę zaprawy ze spoin. Podobnie ułożony jest wewnętrzny rząd cegieł. Wozówki zewnętrzne i wewnętrzne są umieszczane jak główki na zaprawie przy użyciu kielni. (uprawnienia budowlane 2021)

Jak murarz stosuje sposób „IV” to ma uproszczone wyrównanie zaprawy, odpowiednie uzupełnienie spoin i świetne posadowienie cegieł. Przez to można z łatwością stworzyć mur szczelny, prawidłowy i solidny. Jeśli chodzi o koszty, to są dość spore, bo większe od sposobów „na wycisk” czy „na wycisk z podcięciem zaprawy”, bo murarz musi wykonywać dużą ilość ruchów.

Ten sposób jest znany już bardzo długi czas w naszym kraju, a polega na rozprowadzeniu na całej szerokości folii miękkoplastycznej zaprawy w warstwie wynoszącej grubość 2,5cm, rozkłada się na niej cegły odpowiednio przyciskając każdą cegłę do tej wcześniejszej i uciskając ją na dół, aż znajdzie się na właściwym miejscu. Wtedy mamy pewność, że zaprawa wypełni spoiny, bądź nawet będzie jej za dużo (w rezultacie wyleje się lub wytryśnie). Najczęściej układamy dwie cegły w tym samym momencie. (uprawnienia budowlane program)

Szczelny mur

Uzyskanie solidnego, nieprzepuszczającego muru jest ciężkie do osiągnięcia przy sposobie „na wycisk”, a łatwiejsze przy reszcie sposobów. Są w stanie to wykonać tylko wyszkoleni murarze, którzy mają w swoim zawodzie dużo doświadczenia. Kiedy już murarz nauczy się to robić w pełni, zwiększa wydajność swojej pracy zarazem nie cierpi na tym jakość muru. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sposób układania „na wyciskania z podcięciem zaprawy” używa się zamiast samego „na wycisk”, w przypadku murowania na pełnych spoinach. Wtedy używamy gęstą zaprawę i rozściela się ją identycznie jak w przypadku murowania „na wycisk” ale z odległością od lica muru na jedynie 1cm. Cegły układamy jedną ręką po jednej. Murarz umiejscawia cegłę jedną ręką, stuka po niej z wierzchu trzonkiem kielni, która ma w drugiej ręce. Po finalnym osadzeniu cegły w jej miejscu obcina kielnią nadwyżkę zaprawy, która nieestetycznie wystaje na zewnątrz spoin. Doświadczeni murarze potrafią ściąć zaprawę jednym ruchem na długość nawet 50cm. (program egzaminu na uprawnienia)

Kielnia

Kielnie głównie używa się w przypadku ścinania zaprawy ale też do jej równania oraz czyszczenia spoin w licu muru. Sposób „na docisk z kielnią” jest używany, gdy zaprawa jest usztywniona, czyli nie plastyczna. Czyli w przypadkach zaprawy cementowej, zaprawy z grubym piaskiem i takiej, która jest ciężka we współpracy z cegłami i formowaniem spoin przez wyciski. Stosuje się to zazwyczaj do układania zewnętrznych rzędów wozówkowych, bo tutaj ciężko jest otrzymać równe, wąskie pasmo zaprawy czy zapełnić poprzeczną spoinę bez użycia kielni. Sprawdza się też wtedy, gdy nie ma w pobliżu doświadczonych murarzy, a bardzo ważne jest, by mur był wykonany prawidłowo. Tacy murarze nie umieją odpowiednio użyć sposobu „na wycisk”. Sposób „IV” jak i „III” są przydatne do murów w wiązaniu pospolitym, wielorzędowym czy krzyżykowym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com