fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wykwity na murach ceglanych

Definicja

Wykwity to plamy pojawiające się na ceglanych murach, najczęściej w kolorze białym, żółtawym bądź brązowo-zielonym. Ich istnienie nie zakłóca jedynie estetyki budynku. Często łączy się je z poważnymi zakłóceniami murów i ich poszczególnych elementów. Istnieje kilka powodów, przez które powstają wykwity. Najczęściej ocenia się je ze względu na czas, w którym powstały. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wykwity na murach ceglanych
Wykwity na murach ceglanych

Wykwity powstające zaraz po murowaniu

Wykwity pokazujące się na murach zaraz po oddaniu budynku do użytku powstają przez parowanie (migrację) nadmiaru wilgoci. Ta kumuluje się w murze podczas mokrych prac. Podczas parowania rozpuszczają się cząsteczki soli. Zostają one na murach, a przez nie powstają wykwity. (uprawnienia budowlane 2022)

Jeśli jednak w okresie migracji będzie padać, jest duża szansa na to, że powierzchnia zostanie naturalnie wymyta przez deszcz. Jeśli tak się nie dzieje, warto samodzielnie umyć mur, aby pozbyć się przeszkadzających cząsteczek.

Wykwity powstające w ciągu roku

Ich przyczyną najczęściej jest cement stosowany w zaprawie. Warto przed murowaniem sprawdzić dokładnie jego składnik i instrukcję użytkowania. Często problemem jest dodanie za dużej wapna do całej zaprawy. To ono z biegiem czasu przyczynia się do pojawiania się wykwitów. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wykwity powstające po ponad roku

Jeśli wykwity pojawiają się po latach, sytuacja jest znacznie poważniejsza i bardziej skomplikowana. W takim momencie obarcza się winą hydroizolację ścian. Takie zjawiska często występują w częściach cokołowych budynków. Wywoływane są migracją wody przez mur. W niej znajdują się sole, które rozpuszczają się i pozostają na murach tworząc plamy, a następnie wykwity. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W przypadku połączenia wykwitów z wodą gruntową, czyli taką zawierającą duże ilości soli mineralnych, problem będzie narastać. Im więcej wykwitów, tym gorsza sytuacja. Mogą one prowadzić do spękania ściany, a następnie do poważnych degradacji murów. W takim przypadku naraża się już całym budynek. Mówimy o problemach na praktycznie każdym poziomie – wytrzymałości, komfortu cieplnego, akustycznego i wielu innych. Takie zaniedbania mogą nie tylko grozić uszkodzeniem budynku, ale również życia mieszkańców. Wszelkie wykwity przyczyniają się do migracji mikroorganizmów, a te powodują rozprzestrzenianie się grzybów i pleśni. (program egzaminu na uprawnienia)

W przypadku takich uszkodzeń powinno postawić się na jak najszybszą renowację. Najlepiej wymienić uszkodzone elementy, ponieważ te nie będą już tak dobrze funkcjonować, jak przed powstaniem wykwitów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com