fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wykonywanie posadowień mostów na palach

Wykonywanie posadowień mostów na palach

Wbijane rodzaje pali bardzo dobrze nadają się do posadowień przy mostowych obiektach, w związku z czym coraz częściej się je w tym celu stosuje. Mając na uwadze nieduże średnice, wbijane pale w mostowych podporach tworzy się w kozłowym układzie. Na stopień pochylenia pali wpływa wartość poziomych obciążeń oraz parametrów gruntowego podłoża. Niekiedy można zastosować tylko pionowe pale, ale takie działanie poparte musi zostać analizą przemieszczania się fundamentów i zginających momentów w palach. (uprawnienia budowlane cena) 

Wykonywanie posadowień mostów na palach
Wykonywanie posadowień mostów na palach

Pale SDP

Technologia wkręcanych przemieszczeniowych pali rozwija się w intensywnym tempie w różnych działach branży budowlanej. W branży mostowej jednak nie mają one dużego zastosowania. Przyczyną są tu m.in. małe średnice pal, które wynikają z dużych oporów gruntu w czasie wkręcania formującego świdra. Mając takie wymiary średnicowe pale w mostowych podporach projektuje się jako pale ukośne. To z kolei stanowi kolejną z przeszkód dla tejże technologii. Do innych przyczyn zalicza się również te, jakie wiążą się z dużym oporem, z jakim pogrąża się świder. Jednak mimo przeszkód w Polsce znanych jest kilka przypadków zastosowania pali o typie SDP przy posadowieniu niewielkich mostowych obiektów. Każda z tych realizacji zakończyła się sukcesem. Jednak mimo wszystko chcąc zastosować tego rodzaju pale należy zachować rozwagę.  (uprawnienia budowlane testy) 

Pale CFA

Wiercone pale ciągłym świdrem wykazują duży stopień popularności w kubaturowym budownictwie. Wraz z upływem lat dopracowując wykonawczą technikę zaczęto tego rodzaju pale stosować w mostowym budownictwie. Pale CFA posiadają podobne cechy do wierconych pali w osłonowych rurach. Tworzy się je niekiedy w dużym średnicowym przedziale wynoszącym od 400 do 1200 mm. Ich długość z kolei jest krótsza, i wynosi do 25 metrów. Bardzo dobrze sprawdzą się one w podłożu, jakie zbudowane jest ze spoistych termoplastycznych gruntów, bądź też ze zagęszczonych względnie piasków. Nie stosuje się ich zdecydowanie w nawodnionych drobnych piaskach oraz w pylastych, które są w średnio zagęszczonym bądź luźnym stanie.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Prefabrykowane pale

Prefabrykowane rodzaje pal są najbardziej korzystne pod względem technologicznym. Z kolei pale Vibro mają większą nośność, dlatego też w fundamencie może być ich miej. Przy stosowaniu wbijanych pal najbardziej korzystne są gruntowe warunki z nośnymi warstwami z niespoistych średnio zagęszczonych albo zagęszczonych gruntów. Hałas oraz wstrząsy związane z wbijaniem sprawiają, że zastosowanie pali tego rodzaju ograniczone staje się w pobliżu budynków, jakie już istnieją oraz na zurbanizowanych obszarach. Prefabrykowane pale zwykle stosuje się w przekroju 400×400 mm. Dużo rzadziej stosuje się pale o przekroju 350 x 350 mm. Mając do czynienia z długością większą od 16 metrów pale łączy się w dwóch bądź trzech odcinkach. Pale Vibro z kolei tworzy się o średnicy 400 do 600 mm oraz o długości wynoszącej do 25 metrów. Zagłębienie optymalne wbijanych pali w nośnych warstwach osiąga wartość zwykle od 5 do 10 średnic, jakie posiadają. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com