fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wygląd

Wykwity wapienne to białe naloty powstające na świeżych wyrobach betonowych. Najczęściej pojawiają się w trakcie korzystania z technologii wibroprasowania. (program egzaminu na uprawnienia) W takcie niej poddaje się mieszankę betonową dwóm procesom Pierwszym to wibrowanie, zwane inaczej wstrząsaniem. Dzięki temu wszystkie składniki rozkładają się w jednorodny sposób. Dodatkowo zwiększana jest lepkość mieszanki, co wzmacnia siłę tarcia między cząsteczkami. Drugim procesem jest prasowanie, zwane też ściskaniem. Korzystając ze specjalnego stempla dociska się mieszankę, co skutkuje usunięciem nadmiaru powietrza z masy. Całość dobrze wpływa na beton, ale często powoduje powstawanie nalotów, niszczących estetykę muru już od samego początku. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wykwity wapienne - usuwanie chemiczne
Wykwity wapienne – usuwanie chemiczne

Chemiczne sposoby usuwania

Do pozbywania się wykwitów wapiennych najczęściej używa się specjalnych środków. Charakteryzują się one skrajnie niskim odczynem pH, tak w okolicy 1-3. Połączone z zasadami (wykwintami) naturalizują ich wysokie pH, dzięki czemu przyczyniają się do ich znikania. Jest to jednak dość niebezpieczna metoda, która może przynieść trzy skutki. Ten pierwszy jest jak najbardziej planowany i chciany, usunięcie wykwintu. Drugi to zmarnowanie pieniędzy, ponieważ kwas może nie zadziałać na zasadę i nie wpłynąć na jej wygląd w żadnym stopniu. Ostatnia trzecia opcja jest najgorsza. Taki środek może wpłynąć na beton i zniszczyć jego strukturę. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wpływ środków na beton

Takie środki chemiczne mają trzy klasy, które określają wpływ danej substancji na beton. Oznacza się je symbolami XA1, XA2 i XA3 Pierwszy należy do mało agresywnych, drugi do średnio, trzeci do najbardziej agresywnych. W przypadku klasy XA3 warto mieć na uwadze, że doczyszczenie wykwintów może nie być miarodajne. Tak silne kwasy uszkadzają strukturę betonu, a do tego mogą wpłynąć na użytkowników, mieszkańców i otoczenie. (uprawnienia budowlane 2022)

Wpływ środków na otoczenie

Według wiele norm prawnych chemiczne środki do usuwania wykwintów betonowych nie mają wpływu środowisko. Zakłada się, że jego działanie jest głównie kosmetyczne. Ma on na celu odnowić zakłócenia estetyczne spowodowane przez wykwinty. Prawda jednak taka, że niektóre środki mogą mieć wpływ zarówno na eskalację bruków betonowych, jak i na ludzi mieszkających w danym budynku. Głównymi problemami, które mogą nastąpić, są zaburzenia układu oddechowego (problemy z oddychaniem), układu pokarmowego (spowodowane ostrą toksycznością środków). Pojawiają się również problemy z oczami oraz skórą, oba spowodowane mocnymi substancjami zawartymi w środkach chemicznych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com