fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ustawienie trzonu

Zanim umieścimy trzon warto na trzpień wystający z bazy nałożyć zaprawę stożkową. Trzon unosi się ponad bazą na jak najmniejszą wysokość jaka jest wykonalna w tej sytuacji. Po ustawieniu go w stanie zawieszonym do idealnie pionowego i współśrodkowego z bazą położenia opuszczamy go i ręcznie ingerujemy w jego pozycję. Jeśli trzon byłby podczas ustawiania przechylony do pionu, potrafiłoby to spowodować zniszczenie warstwy zaprawy, jaka musiałaby być zlikwidowana i na nowo stawiana. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wstawianie trzonu
Wstawianie trzonu

Osadzenie trzonu

Trzony ważące do trzech ton mogą zostać nanoszone na podkładkach ołowianych razem z zaprawą. Osadzenie trzonu dzieje się tak samo do wcześniejszego z taką zmianą, że zanim naniesiemy zaprawę, na bazie stawiamy cztery okrągłe podkładki z ołowiu o grubości, jaka równa się zakładanej grubości spoiny. Podkładki te biorą na siebie ciężar trzonu, do czasu jak zaprawa nie będzie twarda.

Jeszcze masywniejsze trzony z chropowatą podstawą układamy na pierścieniu ołowianym grubości 3-6mm oraz średnicy 3-4cm mniejszej od średnicy podstawy trzonu. Podobnie jak bazy i trzony montujemy głowicę. (uprawnienia budowlane 2021)

Aby ustawić trzon złożony z odcinków, ustawiamy je z połączeniem na trzpienie osadzane w odpowiednie gniazda każdego dolnego i górnego kawałka. Odstępy podłużne żłobkowane poleca się złączać na prostopadłościenne wkładki z kamienia twardego, przykładowo granitu, żeby ułatwić prostolinijność żłobków.

Grubość spoin

Grubość spoin pomiędzy osobnymi odstępami trzonu, jeśli nie zostaną doszlifowane, ma od 4 do 6mm. Spoinowanie tworzy się z użyciem zaprawy. Przy porządnie oszlifowanych podstawach odcinków umieszcza się oba bez zaprawy i podkładek. Wtedy spoina posiada grubość włoskowatą. Półkolumny, które przylegają do ścian ustawia się ich tylną prostopadłościenną stroną we wcześniej przygotowane pionowe gniazdo w ścianie. Wszystkie kamienie wiąże się wtedy ze ścianą za pomocą dwóch kotwi. (uprawnienia budowlane program)

Połączenie kolejnych kamieni na trzpienie nie jest wymagane. Mury z ciosów są mocno odporne, więc ich przekroje mogą być o wiele mniejsze niż pozostałych murów.

Budowle z ciosów nawet o dosyć zakręconych kształtach robiono już w Polsce w XII wieku. Z stojących di tej pory budowli da się przytoczyć: kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiatę w Opatowie, kościół w Prandocinie, tum pod Łęczycą, kościół NMP w Inowrocławiu, kościół klasztorny w Czerwińsku, kościół w Żarnowie i inne.

Spoiny z początku czyści się na głębokość 1,5-2cm, a potem dokańcza się zaprawą cementową z małą szczyptą mączki kamiennej dobranej na podstawie barwy. Żeby ustrzec kolumnę znajdującą się na zewnątrz budynku od możliwych kolejnych wykwitów blisko spoin, warto jest dodać do wody zarobowej trochę zaprawy 0,075-H 0,1% mydła naftenowego, patrząc na ciężar cementu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Mury z ciosów

Z ciosów stworzono w kolejnych wiekach dużo historycznych budowli, przykładowo katedrę na Wawelu (XIV w.) czy wieżę ratuszową w Krakowie (XIV w.).


Bardzo duży koszt muru ciosowego, porównując z innymi typami murów obecnie hamuje jego użytkowanie, szczególnie, że nasze cementy posiadają możliwość robienia z kamieni łamanych i betonu budowli odpornych na ogromne obciążenia. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Z takich względów o wiele bardziej zmniejsza się zakres używania murów ciosowych, tworzenie ogromnych murów tylko z kamieni ciosowych zdarza się nieczęsto.


Mury z ciosów zazwyczaj mają wykorzystanie tylko w niektórych budowlach inżynierskich, przykładowo mosty kamienne, łuki, części przyczółków, zapór, ścian oporowych, nadbrzeży i inne. W budynkach można używać mury z ciosów jedynie do charakterystycznych elementów, przykładowo łuki czy portale. Wykonanie muru składa się na to, że naprzód układa się na obwodzie budynku warstwę ciosów, a potem wnętrze zapełniamy murem z kamienia łamanego. Ciosy proste dwóch typów, główki i wozówki układamy na zmianę w wiązaniu polskim. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com