Dobór odpowiednich materiałów
Kwestia wyboru odpowiednich materiałów budowlanych w budownictwie nie należy do najłatwiejszych. Jest to jeden z wymagających typów budownictwa (uprawnienia budowlane). Mogą wystąpić takie zjawiska środowiskowe (np. w przypadku budownictwa inwentarskiego), które nie występują w ogóle w budownictwie ogólnym.
W przypadku budynków inwentarskich panuje inny mikroklimat wewnętrzny niż w przypadku pomieszczeń, w których przebywać będą ludzie. Tyczy się to też budynków, które mają inne przeznaczenie. Nie da się ukryć tego, że szkielet konstrukcji ścian, stropów, posadzek, konstrukcji nośnych w tego typu budynkach poddane jest trudnym warunkom. Mają na nie wpływ czynniki ze środowiska pomieszczenia takie jak:
– zwiększona wilgotność,
– składniki chemiczne pochodzące z odchodów zwierzęcych,
– procesy gnilne i bakteryjne.
Z tego względu, że w budynkach inwentarskich żyją zwierzęta, to powinny one mieć warunki najbardziej zbliżone do życia na wolności. Dlatego należy unikać nieodpowiednich materiałów budowlanych. Mogą one spowodować fakt, że wartość użytkowa budynków inwentarskich zostanie przekreślona. Może do tego dojść nawet mimo wykorzystania nowoczesnych rozwiązań pod kątem funkcjonalnym, konstrukcyjnym lub nawet ekonomicznym. Z tego też powodu krytycznie przyjmuje się stosowanie nowych ekonomicznie materiałów. Przez to wraca się do wykorzystywania materiałów tradycyjnych, a zwłaszcza tych, które wykorzystuje się do przegród zewnętrznych, tzn. ścian, stropów lub stropodachów (testy 2021 uprawnienia).
Te materiały ścienne, które są możliwe do wykorzystania w budownictwie wiejskim, mają takie własności fizyczne, które decydują o przydatności ich zastosowania przy wznoszeniu wyłącznie ściśle określonych przegród. Nie ma materiałów, które charakteryzowałyby się fizycznie wszechstronnymi cechami, dzięki którym można by było zrealizować wszystkie wymagania środowiskowe w budownictwie wiejskim. W związku z tym powstały dwie tendencje. Jedna z nich dotyczy względów technicznych i ekonomicznych, które zachęcają do wykorzystywania materiałów w zależności od mikroklimatu środowiskowego, które mają różne własności fizyczne w przypadku przegród. Druga z nich z kolei wskazuje na trudności natury technologicznej przy wytwarzaniu przegród, które mają różną strukturę materiałową. W związku z tym zachęca się do stosowania przegród z jednorodnego materiału.
Konstrukcja szkieletowa
W budownictwie wiejskim ściany zewnętrzne budowano z materiałów tradycyjnych takich jak:
– cegła,
– kamień,
– pustaki,
– beton wylewany na mokro w inwentarzowych formach z miejscowych kruszyw.
Nie można było zmniejszyć grubości murów ze względu na wymagania wytrzymałościowe czy wymagania dotyczące izolacji cieplnej.
Jednak ostatnimi czasy powstało coraz więcej budynków, w tym produkcyjnych, które charakteryzowały się konstrukcją szkieletową. Dotyczyło to głównie gospodarstw wielkotowarowych (program z aktami na uprawnienia budowlane). W związku z tym ściany zewnętrzne musiały być wytrzymałe konstrukcyjne w taki sposób, żeby mogły przejąć:
– parcie wiatru,
– ciężar własny,
– naprężenia wywołane przy transporcie lub montażu (jeśli jest to element prefabrykowany).
Konstrukcja ścian w takich sytuacjach zależna jest od potrzeby ich izolacyjności termicznej, co umożliwia zmniejszenie ich objętości.
Jest to istotny czynnik pod kątem ekonomicznym. Dzięki temu można zmniejszyć:
– ciężary budynków,
– masę materiałową,
– ilość transportów,
– koszty realizacji (jeżeli zachowane zostaną określone wymagania środowiskowe).
W przypadku budynków, które są nieocieplone, ściany osłonowe powinny:
– chronić przed wiatrem,
– chronić przed wpływami atmosferycznymi
– stanowić przegrodę przeciwpożarową klasy C lub D.
W przypadku budynków ocieplonych muszą zostać spełnione wyżej wymienione wymagania. Oprócz tego musi być zachowany warunek określonego bilansu cieplnego pomieszczeń oraz mikroklimatu (program egzamin uprawnienia 2021).