Izolacja termiczna
Na wilgotność powietrza w mieszkaniach składa się wiele elementów. Pierwszym z nich i zarazem bardzo ważnym, będzie izolacja termiczna. Konstrukcja powinna być dobrze izolowana i osuszona, aby utrzymywać ciepło. Całość jednak łączy się ze sporym minusem. Właściwe odprowadzanie wilgoci sprawia, że w mieszkaniu nie pojawiają się mikroorganizmy powodujące, np. grzyby i pleśnie, ale jednocześnie często doprowadza do wysuszenia powietrza.(akty prawne uprawnienia budowlane)
Okres grzewczy
Kolejnym ważnym czynnikiem są kaloryfery, które często są uruchamiane w zimowe okresy. Należy pamiętać, że nawet w chłodne dni należy mieszkanie wietrzyć. Jeśli tego się unika, a stale używa się ogrzewania, to wilgotność w pomieszczeniu spada. To bardzo niebezpieczna sytuacja dla alergików czy astmatyków. Warto przypomnieć, że sposób grzania kaloryferów powoduje, że wszelkie pyłki, roztocza, mikroorganizmy czy też sierści, unoszą się w powietrzu, a następnie chętnie nas atakują.(program egzaminu na uprawnienia)
Brak wietrzenia
O następnym czynniku już trochę było we wcześniejszym akapicie, ale warto osobno to napisać. Mieszkania powinny być regularnie wietrzone. Tylko dzięki temu można przyczynić się do wymiany powietrza, a co za tym idzie – chociażby zmniejszyć namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów.(segregator egzamin ustny uprawnienia)
Odpowiednia wilgotność w domu
Wilgotność zależna jest od temperatury. Jeśli ta wynosi do 20 stopni, to wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna oscylować przy takich wartościach jak 50/60%. W przypadku wyższych temperatur można mówić już o niższy poziomie wilgotności, ale nie mniejszym niż 40%.
Warto przede wszystkim dbać o powietrze w sypialni. To podczas snu mogą wysuszać się śluzówki. Niestety, ale to ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Pierwsze objawy problemów pojawią się w nocy. Następują problemy z zasypianiem, częste przebudzenia, nagłe napady gorąca, ale również suchość w gardle czy ostry kaszel. Następne problemy przejawiają się już w ciągu dnia. Źle wyregulowany sen i wysuszenie organizmu łączą się z: problemem ze skupieniem uwagi, drażliwością na różne czynniki, np. dźwiękowe, bólem oczu, gardła czy też nosa. (uprawnienia budowlane 2022)
Warto zaznaczyć, że nawet jeśli nie chce inwestować się w nawilżacze powietrza czy innego typu płatne rozwiązania, najlepszym sposobem będzie wietrzenie sypialni przed snem. Dzięki temu nastąpi wymiana powietrza, zmniejszy się ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu, a zwiększy poziom wilgotności. To nie rozwiązanie, które zapewni idealny i komfortowy sen, ale na pewno ułatwi życie i funkcjonowanie mieszkańcom. (uprawnienia budowlane kontakt)