Części więźb drewnianych
W standardowych konstrukcjach więźb dachowych pojawiają się takie części: płatwie, krokwie, kolumny, miecze, jętki oraz kleszcze. Różne złącza muszą zostać tak zrobione, by załatwiły odpowiednie przetransportowanie sił, czyli patrząc na dokładne plany czy projekty. (uprawnienia budowlane kontakt)
Dźwigają one okrycie dachowe, masy, jakie sprawia śnieg, parcie wiatru, czy przechodzących ludzi. Muszą więc być dobrze odporne na zgniatanie i maksymalnie usztywnione w stronę podłużną i poprzeczną. Używane w tych czasach średnice krokwi to zwykle : 5×14, 5×16, 6×16, 5x18cm itd. Krokwi mniejszych niż pięć centymetrów nie warto używać, ponieważ zaburzają przybicie desek i łat. Krokwie przy rozpiętości 1/3 do ¼ muszą zostać dodatkowo wsparte na podporach, by nie przewróciły się. Krokwie w sytuacji boków mniejszych od ¼ muszą mieć usztywnienie poprzeczne jako krzyżulce wśród krokwi, przymocowywanych do boków. W przypadku większych długości krokwie da się połączyć na płatwiach stolcowych. Rozmieszczenie krokwi skupia się na ich średnicy poprzecznej, od typu i odporności tworzywa, jaki został wykorzystany na podstawę pod okrycie dachowe i od masy. (uprawnienia budowlane 2021) Popularnie używa się rozmieszczenia osiowego krokwi 80, 100 oraz 120cm zwykle co około 100cm. Połączenie krokwi u’ kulenia robi się tak:
-Krokwie o obszerności większej od 8cm robi się na zwidłowanie zespolone kołkiem o przekroju 2.5cm zrobionym z solidnego drewna,
-krokwie o obszerności do 8cm robi się na nakładkę prostą kołkowaną,
-krokwie o obszerności 5-7cm zestawia się w dotyk z nakładkami.
Krokwie w kalenicy
Krokwie w kalenicy w przypadku niewielkich spadków połaci dachowych da się wspierać na płatwi kalenicowej, zestawiając krokwie razem dzięki klamrom stalowym czy z desek doczepionych śrubami. Krokwie do płatwi przymocowuje się skośnymi gwoździami z każdego kierunku. Wsparcie krokwi na murach zewnętrznych bywa uzależnione od typu oraz konstrukcji stropu. (uprawnienia budowlane program) W obiektach ze stropami drewnianymi, gdzie końcówki belek wysunięte są poza zewnętrzne powierzchnie od muru i belki stropowej. Krokwie da się wspierać od razu na belkach stropowych, zestawiając końcówkę krokwi z belkami na wrąb frontowy.
Dachy naczółkowe i półszczytowe
Pokazują piękno architektury regionalnej naszego kraju, zapoczątkowane zostały w województwie lubelskim, później na obszarze gór. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Dachy namiotowe posiadają każde połacie trójkątne, jakie idą w jednym szczycie. Okrywa się nimi obiekty o rzucie wieloboku czy kwadratu. Dachy wieżowe posiadają formę dachu namiotowego czy stożkowego o wielkiej rosłości. Korzysta się z nich zwykle na szczytach kościołów. Dachy na budowlach przemysłowych, patrząc na ich formę, okrywa się zwykle tworzywem pokrywczym. Mogą mieć rozbieżne formy, pilaste, walcowe, jedno czy dwu spadkowe. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Nachylenie połaci dachowych
Zależy od nieprzepuszczalności okrycia dachu. Nachylenie połaci dachowych można opisać dwoma metodami:
-stosunkiem rosłości dachu w kalenicy do jego powierzchni, czyli pełnej rozpiętości rzutu dachu przy dachach jednospadkowych i połowy rozpiętości rzutu przy dachach dwuspadkowych, (program egzaminu na uprawnienia)
-kątem odchylenia połaci dachowej.
Na formę dachu da się korzystać drewno sosnowe, jodłowe czy świerkowe. Musi być suche, jego wilgotność nie może wynosić więcej niż 23%. Musi być uszykowane odpowiednimi impregnatami na grzyb, nadprogramowo w kątach odosobnione rzędem papy. Do zrobienia kołków, klocków czy wkładek w stykach warto korzystać z drewna akacjowego lub dębowego. Jeśli chodzi o gwoździe, to podczas wybierania długości i przekrojów ich do zestawień drewna warto pamiętać o regułach, jakie ich dotyczą.