fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technika wibrowania

Wibrator wgłębny trzeba włączyć, a później buławę umieścić w mieszance betonowej. Po zrobieniu tego, warto ją parę razy wyjąć i znowu zanurzyć. Jak mieszanka rozmieszcza się i wibruje rzędami, pionowe ruchy buławą warto przeprowadzać w taki sposób, żeby końcówka buławy zagłębiała się we wcześniej rozmieszczony rząd na blisko dziesięć centymetrów. Obszerność rozmieszczanych rzędów mieszanki nie może być większa od 0.75 średnicy działania wibratora. Odstępy od następnych zanurzeń buławy nie mogą być większe od półtora średnicy zasięgu pracy wibratora, przez to by części wibrowania częściowo na siebie nachodziły. Średnicę zasięgu wibratora warto obmyślać wraz z robotnikiem z laboratorium. Wibratory wgłębne używane są do betonowania ław oraz stóp płaszczyznowych i reszty dużych masywów, tak samo do zagęszczania betonu filarów, belek, kafli czy murów. Betonowanie oraz zagęszczanie mieszanki betonowej robi się rzędami. Z niezwykłą dokładnością warto zagęszczać mieszankę betonową z deskowaniem, pamiętając o odstępie buławy jaki musi wynosić około 0.5 średnicy działania. Uderzenia buławy wibratora są istotne, więc nie warto wibrując wspierać buławy o deskowanie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wibrator wgłębny
Wibrator wgłębny

Betonowanie belek

Kiedy rozpiętość belki bądź podciągu bywa niższa od podwójnej średnicy działania wibratora, umieszczenie buławy warto wykonywać centralną rozpiętością belki. Jak belki jest jeszcze bardziej szeroka, warto umieszczać wibrator w mieszance betonowej mijankowo oraz tak, by aspekty działania częściowo na siebie nachodziły. (uprawnienia budowlane 2021) Jak podczas wibrowania buława wibratora umieszczana będzie na drutach zbrojeniowych, to będą one brały drgania na siebie i oddawały ją dalej na odstępy blisko dwóch metrów wzdłuż druta. Potrafi to obniżyć przyczepność stali do betonu w miejscach obiektów wcześniej zrobionych. Wedle doświadczenia da się założyć, że beton jest obojętny na ruchy stali, ale tylko po osiągnięciu odporności 30 kG/cm2. (uprawnienia budowlane program) Wibrowanie pośrednie przez zbrojenie jest wykonywane wtedy, kiedy pełna część jest w stanie zostać zabetonowana w przedziale trzech godzin. Jak zasięg wibratora bywa większy od większych wymiarów średnicy filara, zanurzenie wibratora w mieszance betonowej filara warto prowadzić wedle jego osi. W innej sytuacji zagęszczanie wibratorem warto przeprowadzać umieszczając i podciągając buławę blisko wszystkich kątów filara.

Przedłużenie wibrowania

Bywa szkodzące, bo potrafi wywołać odmieszanie mieszanki betonowej. (akty prawne uprawnienia budowlane) Bywa to aspekt jaki skupia się na wyciąganiu zaprawy z mieszanki betonowej do góry. Za długi proces wibrowania, zwłaszcza kiedy amplituda drgań jest spora, przyczynia się do wsysania powietrza w złączeniach mieszanki betonowej bądź bokami kształtów prefabrykatów. Przez to pojawiają się na płaszczyźnie wyboje, tak jakby po niewielkich ziarnkach.

Wibratory wgłębne zrobione są z silnika elektrycznego oraz wału, który na końcu ma buławę. Częstotliwość drgań wynosi zwykle 2500+18000 na minutę. Zasięg pracy to coś między 30 a 60cm. Okres wibrowania to od 0.5 do 2 minut patrząc na formę mieszanki i typ kruszywa. Zwykle aktywność wibratora buławowego to coś około 15m na godzinę. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Skuteczność wibratora

Skuteczność wibratora da się wykryć po tym, iż szybko po jego włączeniu i umieszczeniu buławy, mieszanka dookoła robi się płynna. Jak to się jednak nie dzieje, znaczy to, że użyto wibrator o nie wystarczającej amplitudzie. Jak po umieszczeniu buławy mieszanka pryska na wszystkie strony, znaczy to iż użyto maszyny o za dużej amplitudzie. Za duża ilość wody charakteryzuje się tym, iż dookoła buławy widnieje zaprawa, a dopiero potem woda. Takiej mieszanki nie poleca się wibrować, bo może ona się odmieszać. Trzeba zwrócić uwagę na ilość dodawanej wody. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com