Sieci wodociągowe
To, czym jest sieć wodociągowa, określają konkretne ustawy oraz rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oprócz definicji wyróżnia się ich dwa typy: zewnętrzną instalację wodociągową oraz wewnętrzną instalację wodociągową. Wymienione dokumenty stwierdzają, że instalacje wodociągowe są podstawowymi instalacjami, w jakie powinien być wyposażony każdy budynek. Z tego względu podlegają przepisom prawa. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane) (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne)
Wewnętrzna instalacja wodociągowa = kanalizacja?
Polskie normy regulują projektowanie instalacji i wskazują, czego konkretnie należy przestrzegać podczas ich serwisowania. Poruszają też kwestie wymiarów i generalnych wymagań, jakie powinny spełniać systemy przewodów rurowych. Warto wiedzieć, że wewnętrzna instalacja wodociągowa nie składa się z kanalizacji, bo nie ma ona bezpośredniego połączenia z siecią wodociągową. Siecią wodociągową jest natomiast zewnętrzny układ przewodów, który dostarcza wodę bezpośrednio z punktów czerpalnych i znajduje się poza budynkami użytkowników. Dzięki tej sieci jest możliwy przesył wody użytkowej od dostawcy do poszczególnych odbiorców końcowych, których może być bardzo dużo. Skorzystanie z zewnętrznej sieci wodociągowej jest możliwe po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy. Następuje to po stwierdzeniu przez geodetę, że przebieg przewodu będzie zgodny z projektem. (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)
Wewnętrzna instalacja wodociągowa – jak wygląda?
Wiemy już, czym nie jest wewnętrzna instalacja wodociągowa, czas więc skupić się na jej rzeczywistej charakterystyce. Przedstawiając to w uproszczeniu, wewnętrzna instalacja rozprowadza wodę po całym domu, doprowadzając ją do każdego pomieszczenia. Montaż też instalacji wodnej jest oczywiście określony konkretnymi przepisami. Niezwykle istotne jest nie tylko doprowadzenie rur do każdego pomieszczenia. Trzeba pamiętać o zachowaniu właściwego odstępu rur z wodą od rur gazowych i kabli. Z tego względu bardzo ważny jest projekt domu. Dobrze jest wiedzieć, że wodę można doprowadzić do budynku także z własnej studni. Konieczne będzie wtedy zgłębienie kolejnych przepisów. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)