Standardową metodą używaną w naszych domach jest wentylacja naturalna. Ale warto pomyśleć czy nie zastąpić jej wentylacją mechaniczną. Wentylacja naturalna czyli grawitacyjna działa bez żadnych urządzeń mechanicznych, dzięki naturalnej fizycznej sile wyporu spowodowanej różnicą temperatur. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Wentylacja Naturalna – grawitacyjna
Im cieplejsze jest powietrze tym jest ono lżejsze. Zimne jest cięższe więc opada wypierając ku górze ciepłe. Dzięki temu działają kominy – czyli najważniejszy element systemu wentylacji naturalnej. Wypływa przez nie ciepłe powietrze z pomieszczeń, by w jego miejsce pojawiło się zimniejsze, napływające przez specjalne otwory tzw. nawiewniki i szczeliny. (uprawnienia budowlane) Problem pojawia się, gdy temperatura na zewnątrz i w środku domu się zrównuje, wtedy wentylacja grawitacyjna jest mało wydajna. Latem wymianę powietrza zapewnia nam wiatr, a zimą wymiana staje się zbyt intensywna co przyczynia się do większego zapotrzebowania na energię by ogrzać dom. (akty uprawnienia budowlane)
Zaletą wspomnianej wentylacji jest jej prostota. Nie posiada ona żadnych elektrycznych mechanizmów mogących ulegać awarii. Jest to tanie rozwiązanie jednak nie daje nam pełnej kontroli nad wymienianym powietrzem. Możemy ograniczyć wydajność przez zamykanie lub przymykanie kratek wentylacyjnych. Czasami jednak jest to działanie nie wystarczające i uratować nas może jedynie otwieranie okna. Takie rozwiązanie nie jest więc do końca komfortowe. (uprawnienia budowlane elektryczne)
Wentylacja hybrydowa
Jeśli budujemy nowy dom, warto przemyśleć zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno wywienej z odzyskiem ciepła czyli tak zwaną rekuperacją. Taki system działa na zasadzie centrali wentylacyjnej z wymiennikiem, który umożliwia nam przekazywanie ciepła z powietrza. Dzięki wspomnianej rekuperacji do naszego domu dociera powietrze, które już zostało wstępnie podgrzane bez zużywania dodatkowej energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 20% na ogrzewaniu. Wadą tej metody jest jej wysoki koszt. Rekuperator to koszt zaczynający się od 4 tysięcy złotych do nawet kwot powyżej 10 tysięcy. Do tego dochodzi nam koszt przygotowania kanałów wentylacyjnych, co łącznie może opiewać na kwoty kilkunastu tysięcy złotych. To rozwiązanie ma sens przy nowo powstałych domach, w starym budownictwie jest to dosyć kłopotliwe.(akty prawne uprawnienia budowlane)