fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wewnątrz kominku wykorzystuje się zazwyczaj płytki szamotowe oraz cegły. Materiał ten zapewnia procesy spalania na wysokim poziomie, wszystko zachodzi w sposób bezpieczny.

Są one bardzo trwałe, dzięki właśnie tym materiałom wykorzystanym do budowy paleniska. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Czym charakteryzuje się szamot?

Szamot to materiał ceramiczny, który uzyskuje się po wypaleniu gliny lub łupków ogniotrwałych i zmieleniu otrzymanego produktu.

Szamot powstaje z wykorzystania surowców mineralnych, które zawierają duże ilości związków chemicznych np.tlenku glinu, czy krzemu. Uzyskujemy cegły i płytki szamotowe dzięki wymieszaniu masy szamotowej z plastyczną gliną ogniotrwałą. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Cegły szamotowe zachowuję trwałość w bardzo wysokich temperaturach, posiadają one ogniotrwałość na poziomie 1500-1700 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest to, iż szamot jest odporny na szybkie zmiany temperatur, które mogą występować wewnątrz komory spalania. Kolejną zaletą jest odporność na obciążenia mechaniczne i chemiczne występujące wewnątrz paleniska. Szamot to dobry izolator i akumulator ciepła, powoli się nagrzewa, a zarazem powoli wypromieniowuje zgromadzone ciepło. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Na jakie modele płytek szamotowych warto się zdecydować?

Wśród wyrobów szamotowych są cegły tzw. prostek, kliny oraz płytki. W zależności od kształtu mają różne przeznaczenie.

Płytki szamotowe są cienkie, mają wymiary 23 x 11,4 x 3,2. Cegły szamotowe są oczywiście o wiele grubsze. Płytki szamotowe stosuje się do wyrobu palenisk, kominków, pieców kuchennych. Kolejny produkt to kliny szamotowe, które są przeznaczone do budowy owalnych sklepień na przykład pieców chlebowych.

Płytki czy cegły szamotowe często są proponowane w naturalnym kolorze beżowym, można je kupić również w kolorze czarnym, brązowym, czerwonym, czy szarym.

W przypadku kominku szamot pełni funkcję izolatora, dzięki czemu nie oparzymy się dotykając jego obudowy. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)



Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com