fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Węglany

Węglan sodowy to biały proszek jakie ma właściwość rozpuszczania się w wodzie o odczynie zasadowym, węglan potasu – biały proszek, higroskopijny, przejrzysty, rozpuszcza się w wodzie zasadowej, azotyn sodowy w formie stałej oraz barwie żółtej czy białej. Dokładane we właściwych proporcjach aktywizują i sprawiają że cement wiąże szybciej. (uprawnienia budowlane 2021) Betony i zaprawy cementowe z dodatkiem węglanów czy azotynu potrafią być przeprowadzane w temperaturze aż do minus dziesięciu stopni Celsjusza bez dodatkowego zabezpieczenia przed ubytkiem ciepła. Jak doda się węglany to cement wiąże już po pół godziny, przez to liczba mieszanki betonowej do umieszczenia jest zminimalizowana przez ten krótki czas. Mieszanki betonowe oraz zaprawy cementowe z węglanami zwykle wykorzystuje się do betonowania węzłów podczas montowania konstrukcji z żelbetowych części prefabrykowanych czy jako podlewki w czasie niskich temperatur. Węglany używa się zwykle do zapraw cementowych o marce nie przekraczającej 140 kg/cm2 i do betonów o marce 170 kg/cm2.

Węglan sodowy
Węglan sodowy

Hydrofix to sypki proszek o jasnoszarym kolorze, nie całkiem, ale trochę rozpuszczalny w wodzie. Masa właściwa to 2.4, a jego masa nasypowa to 0.6G/cm. Wytwarzany jest w dwóch różnych aspektach Hydrofix oraz Hydrofix AG. Bywa on dosypywany do zaczynu cementowego i sprawia niezwykle szybkie wiązanie i potrafi być używany w sytuacjach nagłych bez innego wyjścia. (uprawnienia budowlane kontakt)

Hydrobet

Tę substancję warto pobierać odpowiednim naczyniem ze skrzyni, w jakiej powinien być zamiast w worku. Przez to jest bardziej spulchniony i nasypowy. (uprawnienia budowlane program) Przywozi się go na miejsce pracy w workach papierowych, ale warto go przesypać do skrzyń. Detergent higroskopijny musi zostać zabezpieczony od wilgoci. Czas przetrzymywania go nie może być większy niż pół roku od momentu wyprodukowania w fabryce. Jest to związek chemiczny wyglądający jak sól. Ma barwę białą i waży 2,15, bez problemowo rozpuszcza się w wodzie. Chlorek wapnia posiada możliwość niwelowania zamrażania wody. Chlorek wapniowy używany bywa do zapraw cementowych i mieszanek betonowych podczas niewysokich temperatur. Dołożony jako roztwór wodny, wspomaga wiązanie oraz zbijanie cementu. Chlorek wapniowy potrafi być wykorzystywany do betonów zbrojnych i niezbrojnych, w tym przypadku będą to cementy portlandzki oraz hutniczy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Chlorek wapnia

Nie poleca się używać chlorku wapniowego do betonów na cemencie glinowym. Dodanie tego chlorku do zaprawy czy mieszanki sprawi podniesienie się temperatury wiązania, sprawi, że wiązanie zajdzie prędzej i zaniży temperaturę marznięcia wody w betonie. Minusem chlorku wapniowego jest to, że oddala on schnięcie betonu, co potrafi sprawić białe, nieestetyczne plamy, zwłaszcza kiedy się doda go za dużo. Chlorek wapniowy gryzie się ze stalą zbrojeniową, żeby do tego nie doszło, betony muszą powstać odpowiednio nieprzepuszczalne oraz natłuszczone. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Metoda stosowania

Chlorek wapniowy używa się w liczbie dwóch do betonów zbrojnych. Roztwór chlorku wapniowego warto dodać do wody zarobowej zanim doda się kruszywo. Okres mieszania nie może być niższy od dwóch minut. Roztwór chlorku bez wody szykuje się tak, że do beczki gdzie jest 90 litrów wody dodaje się 25 kg skruszonego chlorku wapnia i warto mieszać, aż w pełni się rozpuści. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com