fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki techniczne przeprowadzenia i odbioru prac podłogowych

Zanim przystąpimy do rozkładania podłogi na ziemi warto zlikwidować istniejącą tam ziemię roślinną na głębokość przynajmniej trzydziestu centymetrów i na tą powierzchnie wysypać piach, gruz żwir bądź tłuczeń. W ziemiach spoistych i punktach odkrytych, czyli wjazdy, wiaty, warto pamiętać o odpływie wody spod poziomu podłogi. Fundament betonowy rozmieszczany na ziemi musi posiadać obwód chociaż dziesięć centymetrów, zrobione spadki do maszyn pompujących wodę i być nacięty szczelinami dylatacyjnymi na obszary około 15m2 i ścianie nie większej niż 5m. Płaszczyzna podkładu pod łatą 2m nie może ujawniać nierówności większych od 3mm. (uprawnienia budowlane kontakt) Płaszczyzna gładzi pod fundament z materiałów nienaturalnych nie powinna posiadać wgłębień przekraczających 1mm. Podkład przez rozmieszczeniem fundamentu musi zostać osuszony i umyty w zabrudzeń. Podkłady szczególnie podatne na wilgoć muszą zostać zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową. Złączenie dwóch rozbieżnych typów fundamentu musi zostać zapełniony listwą, kształtownikiem czy płaskownikiem z drewna, metalu bądź materiałów nienaturalnych. (uprawnienia budowlane 2021)

Warunki prac podłogowych
Warunki prac podłogowych

Płaszczyzny wodoodporne

Styk fundamentu z murem bądź resztą części pionowych widniejących powyżej płaszczyznę podłogi musi zostać okryty listwą przypodłogową. (akty prawne uprawnienia budowlane) Fundamenty wodoodporne warto przy murach uchronić cokolikiem zrobionym z identycznych tworzyw co fundament. Rosłość cokolika nie może być niższa od 15cm. Szczeliny dylatacyjne w fundamencie oraz płaszczyźnie muszą zostać rozstawione co do właściwości tworzyw, metodą jaka pozwoli na nieograniczone ruchy termiczne oraz skurczowe. Niektóre szczeliny dylatacyjne fundamentu muszą nachodzić na siebie z szczelinami podkładu. Precyzja stworzenia fundamentów jest kontrolowana łatą dwumetrową. Odchyły nie mogą być większe w fundamentach z kostki 5mm, z kafli 3mm, a z wykładzin rulonowych, kafli marmurowych 1mm. (uprawnienia budowlane program)

Podłogi

Ostatnimi czasy na fundamenty podłóg używa się materiałów nienaturalnych pod postacią kafli, wykładzin rulonowych czy mas szpachlowych. Kafelki z PCW, czyli polichlorku winylu, nakłada się właściwymi klejami na gładź cementową. Nie wolno ich nakładać na podłogi z drewna, ponieważ drewno bez powietrza bardzo szybko przyciągnie do siebie grzyb. Podłogi o fundamencie z wykładzin rulonowych PCW potrzebują odpowiedniego uszykowania podkładu.

Wykładzinę da się nanosić butaprenem, nakładając go niewielką warstwą na podkład oraz wykładzinę. Do tego korzysta się też z kleju Polacet, ale jego nakładamy tylko na podkład. Nanoszenie i obcinanie wykładziny da się zrobić paroma metodami. Pierwsza to nacięcie ręczne krawędzi nie naniesionych arkuszy i przypasowaniu ich styku, a potem naniesieniu. Druga metoda mówi, żeby arkusze najpierw nakleić centralnym kawałkiem, a potem naciąć krawędzie. Wykładzina na pełnej płaszczyźnie musi odpowiednio przylegać do podkładu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podłogę finalizuje się listwami przypodłogowymi z PCW. Wykładziny potrafią być jedno albo dwurzędowe. Pod rzędem powierzchniowym widnieje rząd materiału spienionego czy filcu.

Wykładziny dywanowe

Niezmiernie spopularyzowały się również wykładziny dywanowe, zwłaszcza poprzez ich zdolność do tłumienia dźwięku. Wykładziny dywanowe zrobione są z rzędu powierzchniowego, użytkowego i w tym samym czasie dekoracyjnego, zrobionego z tworzyw włókienniczych bądź syntetycznych. Wykładziny dywanowe kategoryzuje się na igłowe, klejone, tkane, klejone. (program egzaminu na uprawnienia)

Dywany tkane, zrobione tradycyjną metodą tkacką, posiadają runo strzyżone bądź pętelkowe. Igłowe, klejone oraz tłokowane uzyskuje się poprzez naklejenie rozbieżnymi metodami włókien do wskazanego podkładu. Runo tych dywanów bywa również strzyżone bądź pętelkowe. Dywany do podkładu nanosi się czy też napina na odpowiednich do tego kolcach rozłożonych w całym obiekcie. Do nanoszenia dywanów korzysta się z klejów identycznych jak do montowania wykładzin z PCW albo odpowiednich takich jak „Mozalep” czy  „Styrokol”. Bezspoinowe fundamenty z mas szpachlowych robi się poprzez nanoszenie na nieruchome płaszczyzny gotowych past produkowanych na bazie polioctanu winylu. Pasty nakłada się przy użyciu szpachelek paromilimetrowymi rzędami. Fundamenty po naniesieniu zaciera się packą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com