W jaki sposób uzyskać wykształcenie inżyniera budownictwa i zdobyć uprawnienia budowlane?
Inżynier budownictwa to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku odpowiedni dla danej specjalności i posiada dyplom ukończenia wyższej uczelni. Musi również odbyć praktykę zawodową pod kierunkiem osoby, która posiada uprawnienia budowlane. Dodatkowo musi zdać egzamin na uprawnienia budowlane, który składa się z części pisemnej i ustnej. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Wykształcenie wyższe
Tytuł inżyniera budownictwa można zdobyć kończąc studia na każdej polskiej politechnice. Istotne są również w trakcie studiów praktyki, które pozwalają zdobyć odpowiednie doświadczenie w zawodzie. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Aby sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie należy oprócz odpowiedniego wykształcenia odbyć praktykę. Jest to dwuletnia praktyka w biurze projektowym oraz roczna jeśli chodzi o uprawnienia wykonawcze,ależy odbyć również 2 lata praktyki na budowie.
Aby zdobyć uprawnienia budowlane trzeba podejść do egzaminu pisemnego i ustnego. Specjalności uprawnień budowlanych: specjalność drogowa, mostowa, kolejowa, konstrukcyjna, wyburzeniowa, konstrukcyjno-budowlana, architektoniczna, telekomunikacyjna, specjalność instalacyjna w zakresie sieci instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, specjalność instalacyjna w zakresie sieci instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Studenci studiów budownictwa po zakończeniu swojej edukacji zazwyczaj dążą do tego, by zdobyć uprawnienia budowlane. Później szukają pracy w biurze projektowym lub w firmie budowlanej. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Zadania inżyniera budownictwa
Inżynier budownictwa pełni bardzo ważne funkcje. Odpowiada właściwie za cały proces powstawania projektów budowlanych, od ich projektowania po nadzór budowy i kierowania nim. Wszystko to wiąże się z dużą odpowiedzialnością.Wyróżniamy następujące specjalności uprawnień budowlanych: architektoniczno-konstrukcyjna, budowlana, drogowa, kolejowa, mostowa, telekomunikacyjna, wyburzeniowa, instalacyjna, w zakresie sieci instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych oraz instalacji w zakresie sieci i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)