Przepisy dotyczące stosowania/utylizacji azbestu.
Azbest to mikroskopijne włókna krzemionkowe, czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Były kiedyś dodawane jako zbrojenie rozproszone do płyt falistych, rur, płytek i otulin izolacyjnych. (warto wiedzieć przed egzaminem na uprawnienia budowlane)
Podział wyrobów azbestowych
Ze względu na stopień sprasowania i gęstość pozorną wyroby azbestowo-cementowe można podzielić. Podział ten kształtuje się następująco:
- wyroby nieprasowane o gęstości pozornej niższej niż 1,8Mg/m^3
- wyroby prasowane o gęstości pozornej wyższej niż 1,8 Mg/m^3. (testy uprawnienia budowlane – egzamin)
W zależności od wyglądu i postaci zewnętrznej wyroby azbestowo-cementowe dzielą się na następujące podstawowe grupy:
- płyty i kształtki prasowane,
- płyty i kształtki nieprasowane,
- rury i złącza,
- armatura azbestowo-cementowa.
W zależności od wyglądu i barwy powierzchni rozróżnia się:
- wyroby azbestowo-cementowe zwykłe o barwie naturalnej cementu,
- materiały barwione w masie o rożnych kolorach,
- wyroby z warstwą (fakturą) zewnętrzną z rożnych materiałów,
- złączoną z tworzywem azbestowo-cementowym za pomocą spoiwa cementowego lub innego.
Informacje na temat materiałów azbestowych
Zawartość włókien azbestu w takich wyrobach sięga nawet 13%. Uwolnione włókna, jeśli dostaną się do płuc, osiądą w pęcherzykach płucnych skąd się już nie wydostaną. Mogą one powodować azbestozą, czyli duszności i uporczywy kaszel, mogą powodować też zapalenie opłucnej lub nawet raka płuc, opłucnej lub krtani. Skutki wdychania azbestu można odczuć dopiero po 20 latach, jednak należy pamiętać, że jest on szkodliwy i może prowadzić do wielu chorób. Jednak azbest nie jest szkodliwy, jeśli dostanie się do układu pokarmowego, gdyż włókna nie osadzą się w organizmie, zatem woda płynąca rurami azbestowymi jest względnie bezpieczna.
Usuwanie azbestu
Azbest ze względu na szkodliwe działanie na organizm człowieka nie może być obecnie stosowny, jednak jeszcze przed paroma laty był powszechnie używany na pokrycia dachowe czy przy instalacjach i urządzeniach. Zobowiązano jednak ustawą do usunięcia go do roku 2032. Aby odpowiednio zutylizować ten materiał należy na początku sprawdzić jego stan techniczny, co pozwoli opracować technologie wykonania prac.(uprawnienia architektoniczne – egzamin) Następnie usuwane są wyroby azbestowe, najczęściej na mokro, podczas prac mierzony jest poziom stężenia włókien w powietrzu, oprócz tego zadanie to wykonują odpowiednio przeszkoleni i zabezpieczeni ludzie. Po demontażu następuje zapakowanie materiału w odpowiednie szczelne worki i oznakowanie ich. Tak zapakowane wywożone są na specjalne składowiska odpadów niebezpiecznych. (uprawnienia budowlane 2019) Po wykonaniu prac człowiek odpowiedzialny za nie wydaje zaświadczenie o prawidłowym usunięciu szkodliwego materiału.
Wyroby azbestowe kiedyś
Azbest był kiedyś bardzo powszechnym materiałem ze względu na swoje właściwości. Tworzywa azbestowo-cementowe odznaczają się dużą wytrzymałością na ściskanie, wynoszącą dla wyrobów nieprasowanych 29,4-39,2 MPa, a dla wyrobów prasowanych 49-58,8 MPa. Tworzywa te odznaczają się odpornością na działanie mrozu i ciepła w granicach nawet do 300˚C. Są one również niepalne, odporne na działanie suchych gazów, grzybów, bakterii, roztworów i substancji chemicznych. Szkodliwie jednak na to tworzywo działa woda destylowana i różnego rodzaju kwasy organiczne. (akty prawne na egzamin w segregatorze)