fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Domofonowe i alarmowe instalacje

Elektryczne instalacje w zależności od kryterium, jakie się przyjmie można sklasyfikować w różny sposób. Najbardziej wygodnym klasyfikacyjnym kryterium jest główne zadanie, jakie się przypisuje danej instalacji. Kiedy mamy do czynienia z przesyłaniem energii, czy z dostarczaniem jej do różnorodnych zacisków odbiorczych urządzeń, w takiej sytuacji mówimy o elektroenergetycznej instalacji. Nisko napięciowe elektroenergetyczne instalacje spotyka się w mieszkaniach, w pracy, w sklepie czy na ulicy. Zwykle posiadają one prosty promieniowy układ, gdzie wyodrębnione są rozdzielne i odbiorcze obwody. Posiadają one także bardzo podobne do siebie wyposażenie.   (uprawnienia budowlane kontakt)

Domofonowe i alarmowe instalacje
Domofonowe i alarmowe instalacje

Definicja instalacji elektrycznej

W międzynarodowym elektrotechnicznym słowniku znajdziemy definicję elektrycznej instalacji w budynku. Mówi ona, że jest to zespół elektrycznych elementów, które ze sobą współpracują. Posiadają one skoordynowane techniczne parametry i przeznacza się je do określonych celów. Techniczny słownik encyklopedyczny natomiast definiuje instalacje elektryczną jako zbiór łączników oraz przewodów, które służą do przewodzenia oraz rozdzielania elektrycznej energii. Posiadają one elementy mocujące oraz izolujące. Każda elektroenergetyczna izolacja posiada w wyposażeniu niezbędne elektroenergetyczne przewody oraz nośne systemy, odbiorcze urządzenia z pomocniczymi obwodami, rezerwy związane ze źródłem zasilania oraz energetycznymi zasobnikami czy sterownicze urządzenia. W skład elektroenergetycznej instalacji wchodzą również urządzenia zabezpieczające i ochronne oraz układy ochronnych przewodów oraz wyrównawczych wraz z uziemieniem. (uprawnienia budowlane 2022)

Obiekty z elektrycznymi instalacjami

Warto pamiętać, że w obiektach z instalacjami elektrycznymi do przesytu informacji służą także elektroenergetyczne instalacje, dlatego też nie można pominąć problemów związanych z ich kompatybilnością, jaką muszą posiadać względem siebie. Urządzenie oraz przewody instalacyjne tak układa się, aby sygnały nadawane przez elektroenergetyczną instalację nie były zakłócane. Niekiedy sygnałową instalacje wyposaża się w zasobnik energii. Jest ona zwykle zasilana z elektroenergetycznej instalacji. W związku z tym powinna być ona przyłączona blisko złącza albo głównej rozdzielnicy. To wpływa na niezawodność zasilania. Na początku jej odgałęzienie powinno posiadać zwarciowe zabezpieczenie o jak najmniejszym ciągłym znamionowym prądzie, który wskazany jest przez producenta w DTR. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Cechy instalacji przesyłających dane

Instalacje, które przesyłają dane cechują się dużą różnorodnością w zastosowanych technologiach i standardach.  (uprawnienia budowlane program) Posiadanie informacji, że ktoś wykonał projekt albo stworzył domofonową instalację jest w ogóle niekompletne. Ważne kwestie, jakie się tu nasuwają to takie, czy jest to instalacja domofonowa, czy może wideo domofonowa, przewodowa czy bezprzewodowa, z pamięcią czy bez itp. Patrząc na to można zauważyć, że domofonowa instalacja to nie tylko przewody, ale także centralny moduł, zasilacz, rozmówny panel zewnętrzny, ewentualnie kamera oraz ekran, głośnik i inne elementy wskazane przez danego producenta. Taka instalacja może nie posiadać przewodów i łączyć się poprzez sieć wifi. Tak więc przewody nie są nieodzownym instalacyjnym składnikiem, które służą do przesyłania informacji.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com