fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Uszkodzenia żelbetowych stropów w wieloletnich budynkach

Uszkodzenia żelbetowych stropów w wieloletnich budynkach

Przy żelbetowych stropach w starych budynkach typowym uszkodzeniem , jakie się pojawia jest korozja na zbrojeniu. Od momentu, gdy konstrukcja stropu zostaje wykonana można wyróżnić trzy etapy związane z rozwojem korozyjnych uszkodzeń. Pojawiają się one w stali i w betonie. Pierwszy etap polega na stopniowym zobojętnianiu się betonu, który to może trwać nawet wiele lat. To wszystko zależy od tego, jak szybko zmienia się w porowej cieczy w betonie pH oraz dyfuzyjne cechy, jakie posiada agresywna substancja. Kiedy otulina zaczyna tracić swoje ochronne właściwości do zbrojenia, w tym momencie ma miejsce drugi etap związany z niszczeniem. Następuje wówczas korodowanie zbrojenia. (uprawnienia budowlane 2022)  

Uszkodzenia żelbetowych stropów w wieloletnich budynkach
Uszkodzenia żelbetowych stropów w wieloletnich budynkach

Korodowanie zbrojenia

Korodowanie zbrojenia zależy od poziomu wilgotności betonu albo powietrza. Ona z kolei wpływa na elektryczną przewodność betonu oraz na oddziaływanie korozyjnych mikroogniw. Podczas rozwijania się drugiego etapu korozyjnego na powierzchni zbrojeniowych prętów pojawia się korozja. Zwiększa ona swoją objętość i powoduje wystąpienie naprężeń w betonie. W konsekwencji beton pęka, a zbrojeniowa otulina zaczyna opadać. To wszystko sprawia, że całe zbrojenie odsłania się i zaczyna zachodzić trzeci etap, który wiąże się z niszczeniem stropu żelbetowego. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Gęstożebrowe stropy z żelbetowymi belkami

Mając do czynienia z gęstożebrowymi stropami, które zabudowane zostają w pomieszczeniach o wyższym poziomie wilgotności, w takiej sytuacji pojawiające się uszkodzenia mogą  pojawiać się w związku z występowaniem na zbrojeniu korozji. Znaczny proces korozyjny, jaki zachodzi na powierzchni zbrojeniowych prętów zwiększa swą objętość i powoduje odpadanie otuliny. Wraz z nią odpadają fragmenty dolnych półek pustaków. Uszkodzenia o podobnym charakterze mają miejsce w sytuacji pożarowych obciążeń. W tej sytuacji wysoki poziom temperatury sprawia, że rozszerzają się i ścinają półki dolne pustaków w miejscu stykania się ze ścinkami pionowymi. (uprawnienia budowlane) 

Naprawa stropu ze stalowymi belkami

Chcąc wpłynąć na zwiększenie nośności masywnych stropów trzeba przeważnie ingerować od górnej strony stropu albo poprzez podparcie belek.   (uprawnienia budowlane program) Kiedy stalowe belki posiadają mały niedobór w nośności, nie przekraczający 20%, to w takiej sytuacji wystarczy wzmocnić je przy zastosowaniu obetonowania stref górnych belek stalowych. Ma to miejsce w sytuacji, gdy wcześniej nie były takie prace wykonywane w danej konstrukcji. Mając do czynienia ze stropem Kleina i odcinkowym dobrym wzmocnieniem będzie zespolenie stalowych belek ze stworzoną nad nimi żelbetową płytą monolityczną. Płyty te kształtuje się w taki sposób, aby zostały maksymalnie wykorzystane na ściskanie. Belka stalowa natomiast musi cechować się odpornością na procesy związane z rozciąganiem, przy ramieniu maksymalnym wewnętrznych sił. Ograniczając ugięcia podpiera się belki tymczasowo na czas wykonywania prac betonowania oraz późniejszego dojrzewania betonu. Współpracujące ze sobą elementy powinny zostać zespolone przy zastosowaniu spawanych łączników do belki. Można dokonać tego także poprzez kotwienie ich w monolitycznym betonie. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com