fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Suszenie drewna do tarcicy konstrukcyjnej

Odpowiednia masowa wilgotność drewna uzyskana zostaje poprzez jej suszenie w naturalny sposób oraz składowanie na przekładkach w stosach na przestrzeni odkrytej, lecz pod zadaszeniem. Obniżenie masowej wilgotności drewna może odbywać się także poprzez proces jego suszenia w suszarniach.   (uprawnienia budowlane segregator)  Na budowie tarcice składuje się na podkładkach i nie może mieć ona kontaktu z podłożem, które jest wilgotne. Konstrukcyjną tarcice sezonuje się przez okres wynoszący minimum dwa tygodnie. W tym czasie należy chronić ją od zawilgocenia w związku z pojawiającymi się atmosferycznymi opadami. Kiedy na budowę trafia zawilgocona tarcica, w takim wypadku zabezpiecza się ją szczelnym rodzaje materiału, do jakiego zalicza się np. budowlaną folię. W takim stanie pozostawia się ją do wyschnięcia, aż jej normatywny poziom masowej wilgotności będzie na poziomie od 15 do 20%. Kiedy konstrukcyjną tarcicę wbuduje się jako tarcicę zawilgoconą, będzie ona cechować się większą odkształcalnością oraz podatnością na biologiczną korozję. (uprawnienia budowlane 2022) 

Suszenie drewna do tarcicy konstrukcyjnej
Suszenie drewna do tarcicy konstrukcyjnej

Metody impregnowania konstrukcyjnej tarcicy

Obecnie istnieje kilka rodzajów skutecznych metod impregnowania tarcicy konstrukcyjnej. Rekomendowane muszą być one od producentów danego zabezpieczającego środka. Wtedy mamy pewność, że stosowana impregnacyjna metoda będzie skuteczna. Na skuteczność wpływa ścisłe przestrzeganie zaleceń, jakie zawiera techniczna karta danego preparatu odnośnie stosowanych proporcji, norm zużycia, jak i czasu związanego z impregnacją. Ciśnieniowa impregnacja zalecana jest w celu zabezpieczenia tarcicy, która wykazuje bardzo duży stopień narażenia na powstawanie zagrzybień. Do takich elementów zalicza się te, które stykają się z gruntem. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Kolor tarcicy po impregnowaniu

W czasie impregnacji tarcicy kolor zwykle zmienia się na pomarańczowy, zielonkawy albo niebieskawy. Po zmieniającym się kolorze drewna bardzo łatwo można odróżnić zimpregnowaną od niezimpregnowanej tarcicy. Osoby wykonujące tarcice impregnują ją najszybciej jak się da oraz najbardziej oszczędnie. Malują ją jedynie raz. W ten sposób wykonawca zyskuje zarówno na impregnacie, jak i na czasie. Inwestor, który nie posiada dużego doświadczenia nie będzie potrafił ocenić, czy impregnacja jest skutecznie oraz poprawnie wykonana. Przed odbiorem tarcicy w związku z tym zaleca się sprawdzić ją z udziałem odpowiedniej osoby, będącej ekspertem w tej dziedzinie.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Skuteczna impregnacja

Na skuteczność przeprowadzonej impregnacji konstrukcyjnej tarcicy wpływa gatunek drewna, poziom jego wilgotności, zastosowany impregnat czy wykorzystana impregnacyjna metoda. Parametr, jaki jest ważny to masowa i objętościowa nasiąkliwość drewna. Nasycenie drewna za pomocą chemicznego środka zależy od jego właściwego ciężaru. Kiedy ciężar jest większy dla drewna, tym nasiąkliwość jego jest mniejsza. Przykładowo tarcica stworzona z sosnowego drewna posiada masową nasiąkliwość na poziomie 50 do 55%. Jest ona większa, niż w przypadku twardego dębowego drewna, gdzie nasiąkliwość wynosi 20 do 25%. Tarcica posiadająca większą objętościową gęstość jest twardsza, niż tarcica o mniejszej objętościowej gęstości. W związku z tym trudniej jej wchłonąć nałożony preparat.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com