Dociepleniowe systemy do wnętrz przegród zewnętrznych
Patrząc na wymogi ujęte w rozporządzeniu odnośnie technicznych warunków, jakie powinny zostać spełnione dla budynków oraz ich usytuowania na powierzchni wewnętrznej przegrody zewnętrznej nie może pojawiać się kondensacja wodnej pary, która pozwala rozwijać się pleśniowym grzybom. Chcąc zachować ten warunek dla zewnętrznych przegród mieszkalnych budynków, bądź też dla obiektów produkcyjnych itp., muszą one cechować się temperaturowym współczynnikiem fRsi. Jego wartość nie może wynosić mniej niż wymagana krytyczna wartość. Obliczenia przeprowadza się tu zgodnie z PN-EN ISO 13788 odnośnie metod obliczeń temperatury wewnętrznej powierzchni koniecznej do uniknięcia wilgotności krytycznej powierzchni oraz międzywarstwowej kondensacji. (uprawnienia budowlane cennik)
Materiałowe rozwiązania
Wykorzystując docieplenie ścian od wewnętrznej strony do wyboru jest wiele rozwiązań. Wiąże się to z właściwościami termoizolacyjnymi materiałów, jakie są odmienne oraz w związku z pozostałymi składowymi ściany, jaka jest docieplana. Kwestia ta dotyczy także wykończeniowych elementów. Metody ociepleń od wewnętrznej strony można sklasyfikować opierając się o różne koncepcje. Pierwszą z koncepcji jest termiczna izolacja o małym dyfuzyjnym oporze oraz brak dyfuzji wilgoci poprzez użyty dociepleniowy system. W tym wypadku barierą dla wodnej dyfundującej pary jest paroszczelna izolacja. Kolejną koncepcją jest termiczna izolacja z wysokim dyfuzyjnym oporem. Pojawia się tu brak dyfuzji wilgoci poprzez ścianę. Elementy wykończenia oraz cieplna izolacja są tu barierą dla dyfundującej wodnej pary. Koncepcjami jest także termiczna izolacja o wysokim stopniu dyfuzyjnego oporu i braku dyfuzji wilgoci oraz termiczna izolacja o stosunkowo niewielkim oporze dyfuzyjnym oraz możliwością pojawienia się dyfuzji wilgoci. (uprawnienia budowlane program)
Kondensacja wodnej pary zimą
Dopuszczalnym zjawiskiem jest kondensowanie się pary wodnej w środku przegrody w sezonie zimowym. Struktura przegrody pozwala wyparowywać kondensatowi w czasie letnim i nie pojawia się tu degradacja budowlanych materiałów przegrody w związku z kondensacją. U schyłku XX wieku sporadycznie wykorzystywano materiały do dociepleń ścian od wewnętrznej strony, które powodowały pojawianie się niekorzystnych zjawisk. Do takiego zjawiska zaliczał się m.in. przyrost stały wilgotności w konstrukcyjnej warstwie. Warto zauważyć w tym miejscu, że wynikiem nieodpowiedniego podejścia w projektowych rozwiązaniach może być to, że powstaną nieprawidłowości mające postać zagrzybień i zawilgoceń w obszarze ocieplanych budowlanych przegród. (uprawnienia budowlane 2023)
Współczynnik temperaturowy
Wartość temperaturowego współczynnika cechuje dane konstrukcyjno – materiałowe rozwiązanie. Oblicza się ją dla każdej pełnej przegrody w miejscach poza termicznymi mostkami oraz dla cieplnych mostków. W tym celu stosuje się model przestrzenny przegrody zgodnie z normą odnośnie obliczanie cieplnych strumieni i powierzchniowej temperatury. Można zastosować także uproszczoną metodę przy wykorzystaniu katalogów cieplnych mostków. Poza tymi wymogami zewnętrzne przegrody projektuje się tak, aby w ich środku nie narastała wraz z upływem lat wilgoć, jaka będzie wynikiem kondensacji wodnej pary. Warunek ten sprawdza się zgodnie z normą PN-EN ISO 13788. (uprawnienia budowlane segregator)