Uszkodzenia w betonie
Aby uniknąć powstawania uszkodzeń w betonie podczas produkcji cienkościennych elementów lub prefabrykatów w zamkniętych formach, stosuje się metodę kontaktową. W celu zminimalizowania wpływu niekorzystnych czynników, zwłaszcza wyparowania części wody zarobowej, należy pokryć odkryte powierzchnie betonu i ograniczyć temperaturę nagrzewania elementów. Matryce i formy elementów z betonu na cemencie portlandzkim o wysokiej wytrzymałości ogrzewa się do 45-55°C, a przy zastosowaniu normalnych cementów portlandzkich do 60-70°C. Przyrost wytrzymałości betonu w tej obróbce zależy od czasu i temperatury. Kiedy jednak w betonie pojawią się uszkodzenia, ukruszenia czy pęknięcia, konieczna jest jego naprawa. Aby prawidłowo przeprowadzić naprawę betonowej posadzki, należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały o parametrach technicznych zbliżonych do betonu. Zaprawę naprawczą można przygotować samodzielnie z piasku, wody i cementu—jest to tańsze, ale mniej skuteczne rozwiązanie. Alternatywnie, można zakupić gotową zaprawę naprawczą w cenie od 20 do 150 zł za worek, co zapewnia większą skuteczność naprawy. (uprawnienia budowlane).
Termiczna obróbka betonu w koszulkowych formach i w termobasenach
Ta metoda polega na termicznej obróbce betonu przy użyciu gorącej wody. W związku z przekazywaniem ciepła na betonowe elementy możemy wyróżnić obróbkę betonu w koszulkowych formach oraz w termobasenach. Termobaseny są to zbiorniki z wodą, która jest gorąca. Zanurza się w nich prefabrykowane elementy na czas dojrzewania. Trwa to zazwyczaj od 8 do 16 godzin. W termobasenie wodę podgrzewa się i utrzymuje stałą temperaturę wynoszącą 74-85°C przy pomocy rur i grzejnych elementów (testy uprawnienia budowlane). W niektórych wytwórniach za granicą stosuje się taki system dojrzewania sztucznego betonu. Po uformowaniu elementy trafiają do suszarni. Spędzają w niej minimum 15 godzin. Beton wiąże się tam i przechodzi pierwszy etap związany z twardnieniem. Temperatura w jakiej przebywa beton w suszarni wynosi od 30 do 35°C.
Termiczna obróbka betonu w koszulkowych formach
Termiczna obróbka betonu w koszulkowych formach polega na stosowaniu podczas produkcji prefabrykatów specjalnych metalowych form, które mają podwójne ścianki. Przez przestrzenie znajdujące się między ściankami płaszcza przepływa woda mająca od 80-90°C. Ma ona na celu ogrzać beton (program egzamin uprawnienia 2021). Metoda elektronagrzewania może być zastosowana przy sztucznym dojrzewaniu betonu na placu budowy jak i w wytwórniach.
Dojrzewanie elementów rozformowanych w termobasenie
Elementy rozformowane dojrzewają w termobasenie przez 8 godzin, w temperaturze wynoszącej ok. 75°C (program z aktami na uprawnienia budowlane). Wcześniej przez kilkanaście godzin poddaje się je wstępnemu twardnieniu w wyższej temperaturze. Po jednym dniu można otrzymać tu montażową wytrzymałość na poziomie RJ 0,70 R28. Stosując szczelnie zamknięte formy oraz prasowanie betonu, po 3-4 godzinach dojrzewania ich w termobasenie przy temperaturze 75°C po jednym dniu uzyskuje się wytrzymałość wynoszącą minimum Rt 0,70 R28.
Gruntowanie ubytków w betonie
Istotnym elementem, jaki sprawi, że nowa warstwa będzie wiązać się ze starym betonem jest to, by odpowiednio zagruntować ubytek. W tym wypadku zamiast stosować grunt można użyć tu też sczepnej masy. Taką masę z powodzeniem można nabyć w każdym budowlanym sklepie z chemią. Zastosowanie gruntu wpłynie jednak znacznie na poprawę przyczepności dla zaprawy. Na koniec nakłada się naprawczą zaprawę. Od tego, jak duży jest ubytek zależy ilość nakładanych warstw. Im ubytki są większe w betonie, tym więcej warstw się nakłada. Bardzo ważna jest tu w dalszym czasie pielęgnacja betonu, a nie tylko przeprowadzenie naprawy betonowej posadzki. Istotne stają się tu pierwsze fazy związane z twardnieniem. Dobrze jest taką warstwę polewać wodą, co dobrze wpłynie na jej twardość. egzamin na uprawnienia budowlane
Prace przed nałożeniem zaprawy naprawczej na beton
Podjęcie decyzji, która z naprawczych zapraw do betonu będzie najlepsza w danym przypadku zależne jest od wielkości pojawiających się uszkodzeń. Prace naprawcze przy betonowych powierzchniach, które maja drobne rysy i pęknięcia wymagają w pierwszej kolejności dokładnego ich wyczyszczenia. W dalszym czasie każde takie pęknięcia albo rysę poszerza się poprzez użycie szpachelki. Taki zabieg ma na celu to, by naprawcza zaprawa dobrze wypełniła powstałe w ten sposób szczeliny. Zanim jednak wleje się w nie zaprawę, koniecznie należy odkurzyć pył ze szczelin. uprawnienia budowlane testy
Proces korozji betonu
Rozpoczęcie się w betonie korozji można poznać po ukruszeniach w betonowej powierzchni i pękaniu jej. Bardzo często na powierzchni pojawiają się zacieki o rudawym odcieniu, a barwa ta pochodzi ze rdzy od zbrojenia. Niekiedy zdarza się, że przez nieuwagę uderzy się w krawędź betonu, jaki nie jest zabezpieczony. Takie działanie prowadzi do pojawienia się mechanicznego uszkodzenia i beton wyszczerbia się. Działanie to wymaga również podjęcia naprawy betonu. Elementy betonowe, które znajdują się na zewnątrz bez wykończeń są w szczególności narażone na oddziaływanie atmosferycznych czynników. Takie czynniki mają duże niszczące właściwości. Do największego zagrożenia dla betonu zalicza się wilgoć. W związku z wilgocią oraz pojawianiem się mrozu i słońca beton nie ma szans na to, by nie ucierpiał. Chemiczne związki, jakie pochodzą z przemysłowych spalin także niosą negatywny wpływ na beton. ( uprawnienia budowlane )