fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uszkodzenia w betonie

Chcąc uniknąć powstawania uszkodzeń w betonie metodę kontaktową stosuje się podczas produkcji cienkościennych elementów albo podczas produkcji w zamkniętych formach prefabrykatów. Chcąc do minimum zmniejszyć możliwość wystąpienia ujemnych czynników, a przede wszystkim wyparowania części zarobowej wody trzeba pokryć powierzchnie odkryte betonu i ograniczyć temperaturę nagrzewania się elementów. Matryce oraz formy elementów, które są wykonane z betonu na portlandzkim cemencie, mające wysoki poziom wytrzymałości ogrzewa się do 45-55°C. W przypadku zastosowania betonu na normalnych portlandzkich cementach do 60-70°C. Przyrost związany z wytrzymałością betonu w kontaktowej obróbce zależy od czasu obróbki oraz od temperatury (uprawnienia budowlane).

Uszkodzenia w betonie
Uszkodzenia w betonie

Termiczna obróbka betonu w koszulkowych formach i w termobasenach

Ta metoda polega na termicznej obróbce betonu przy użyciu gorącej wody. W związku z przekazywaniem ciepła na betonowe elementy możemy wyróżnić obróbkę betonu w koszulkowych formach oraz w termobasenach. Termobaseny są to zbiorniki z wodą, która jest gorąca. Zanurza się w nich prefabrykowane elementy na czas dojrzewania. Trwa to zazwyczaj od 8 do 16 godzin. W termobasenie wodę podgrzewa się i utrzymuje stałą temperaturę wynoszącą 74-85°C przy pomocy rur i grzejnych elementów (testy uprawnienia budowlane). W niektórych wytwórniach za granicą stosuje się taki system dojrzewania sztucznego betonu. Po uformowaniu elementy trafiają do suszarni. Spędzają w niej minimum 15 godzin. Beton wiąże się tam i przechodzi pierwszy etap związany z twardnieniem. Temperatura w jakiej przebywa beton w suszarni wynosi od 30 do 35°C.

Termiczna obróbka betonu w koszulkowych formach

Termiczna obróbka betonu w koszulkowych formach polega na stosowaniu podczas produkcji prefabrykatów specjalnych metalowych form, które mają podwójne ścianki. Przez przestrzenie znajdujące się między ściankami płaszcza przepływa woda mająca od 80-90°C. Ma ona na celu ogrzać beton (program egzamin uprawnienia 2021). Metoda elektronagrzewania może być zastosowana przy sztucznym dojrzewaniu betonu na placu budowy jak i w wytwórniach.

Dojrzewanie elementów rozformowanych w termobasenie

Elementy rozformowane dojrzewają w termobasenie przez 8 godzin, w temperaturze wynoszącej ok. 75°C (program z aktami na uprawnienia budowlane). Wcześniej przez kilkanaście godzin poddaje się je wstępnemu twardnieniu w wyższej temperaturze. Po jednym dniu można otrzymać tu montażową wytrzymałość na poziomie RJ 0,70 R28. Stosując szczelnie zamknięte formy oraz prasowanie betonu, po 3-4 godzinach dojrzewania ich w termobasenie przy temperaturze 75°C po jednym dniu uzyskuje się wytrzymałość wynoszącą minimum Rt 0,70 R28.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com