fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przemieszczenia deskowań

Przemieszczenia deskowań powstają przy nieprzemyślanym oparciu stempli na ziemi. Przez jego osadzanie pod wpływem działającego obciążenia i ruchów wywołanych różnicą wilgotności. Najgorsze są duże,nagłe zmiany objętości wilgotnego gruntu przy zamarzaniu i odmrażaniu. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Pionowe ruchy deskowań są niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do deformacji zarysu konstrukcji. Ponadto prowadzą do dodatkowe naprężeń, które zmniejszają stopień bezpieczeństwa elementów. Najczęściej przyczyniają się one do tworzenia się rys i pęknięć świeżego betonu.
Obciążenie świeżo wyprodukowanego betonu, może przyczynić się do nieodwracalnych uszkodzeń jego struktury i powstania niebezpiecznych zniekształceń. Możliwe jest to najczęściej przy budowaniu konstrukcji wielokondygnacyjnych, kiedy to po zabetonowaniu jednej kondygnacji, następuje montowanie konstrukcji dodatkowych oraz zbieranie materiałów zanim beton osiągnie wytrzymałość końcową. Wszystko to jest konsekwencją zbyt nagłego rozdeskowania konstrukcji, zanim beton zdąży uzyskać ostateczną twardość, a jego wytrzymałość będzie dostateczna dla montażowych lub całkowitych obciążeń (uprawnienia budowlane testy program).

Uszkodzenia struktury betonu
Uszkodzenia struktury betonu

Zjawisko pełzania betonu

Poza względami wytrzymałościowymi,znaczącą funkcję mogą tu odgrywać zbyt duże zniekształcenia obciążonych za szybko elementów, powiększone zjawiskiem pełzania betonu. Zasada jest prosta – im beton jest młodszy i im niższy jest jego współczynnik sprężystości E, tym jego pełzanie jest silniejsze.
Zbyt wczesne rozdeskowanie elementów zginanych, prowadzi do ich nadmiernych ugięcia wstępnych, niemożliwych do zakamuflowania podczas wykańczania budowy. Ponadto, powoduje to szybkie obciążenie słupów, które skracają się i prowadzą do dodatkowych naprężeń w podtrzymywanych na nich belkach (uprawnienia architektoniczne).

Uszkodzenia przy usuwaniu deskowania

Są konsekwencją przyczepności tężejącego betonu do pola deskowania. Jeśli siła przyczepności jest dostatecznie duża, podczas usuwania deskowania, zrywana jest też wierzchnia warstwa betonu, lub też zaprawy okalającej grubsze ziarna od zewnętrznej strony. Czynność ta ma miejsce przede wszystkim przy przekrojach poprzecznych z załamaniami jak i wcięciami. Wtedy też często występują oderwania się naroża belek czy słupów.
Uchronienie betonu przed niebezpiecznymi czynnikami chemicznymi, znajdującymi się w wodach obmywających świeży beton, nie jest najłatwiejsze. Wskazane jest, aby na czas betonowania i stygnięcia betonu, odciąć do niego dopływ wody. Możliwe jest to dzięki założeniu nieprzepuszczalnych ścianek lub grodzy i wylanie wody z tej przestrzeni.. W dalszej kolejności beton powinno się układać na warstwie zbudowanej z 3-P5 warstw papy bitumicznej, naniesionej od razu na powierzchnię chudego betonu (uprawnienia budowlane przepisy).

Powłoki ochronne betonu

Zamiast papy bitumicznej, można zamiennie stosować wkładek z z folii ołowianej. Wymagane jest, aby przed kontaktem betonu z wodą agresywną, po jego ściągnięciu i na wstępie utwardzania – suchą i czystą powierzchnię betonu przykryć ochronną warstwą. Wśród warstw (powłok) ochronnych, wyróżnić możemy:

-węglan amonowy;
– powłoki wchodzące w związki chemiczne wraz z cementem,czyli takie, które wiążą wapno w warstwach wierzchnich betonu w krzemiany, fluorki wapnia czy węglany; – szkło wodne, które ma właściwości uszczelniające, ponieważ wypełnia pory w betonie; – związki fluoru (np. MgSiF6 i PbSiF);
– powłoki, które nie pozwalają na nawilżanie betonu;
– warstwy składające się z roztworu wazeliny z benzyną czy parafiny; -powłoki z parafiny nakładanej na gorąco; -powłoki, które wytwarzają ochronną błonę na wierzchniej warstwie betonu; -powłoki powstałe z użyciem oleju lnianego;
– powłoki bitumiczne, które nakłada się na gorąco albo jako emulsja (uprawnienia budowlane egzamin ustny).

Okładziny

Stosuje się je wymiennie z powłokami:
a) zbudowane z od 3 do 5 warstw papy bitumicznej nałożonej na powierzchnię betonu;
b) z wkładem z folii z ołowiem;
c)jako gładź cementowa wypalana albo z domieszką opiłek metalowych (lub gładź, jeśli nie przejawia rys na skutek skurczu) d)jako płytek klinkierowych i terakotowych (uprawnienia budowlane egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com