fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ustawienie dźwigarków głównych

Dźwigarki główne ustawia się na podporach przy pomocy głowicy systemowej (uprawnienia budowlane – egzamin). Głowica ta jest ze stalowej płyty. Przyspawane są do niej cztery kątowniki oraz trzpień. Dzięki trzpieniowi można ustawić na podporze głowice. Usytuowanie kątowników na płycie pozwala na oparcie na niej i stabilizację dwóch dźwigarków, które przylegają do siebie w pozycji pionowej albo po obróceniu głowicy o 90° tylko pojedynczego dźwigarka.

Ustawienie dźwigarków głównych
Ustawienie dźwigarków głównych

Podpory nastawne stabilizuje się na początku montażu przy użyciu stalowych trójnóg, które są składane. Siły, które działają na podporę, nie są w żaden sposób przenoszone. Nogi mocuje się przegubowo. Dzięki temu możliwe jest ustawienie podpory w narożniku czy w bezpośrednim sąsiedztwie ściany. Prawda jest jednak taka, że producenci deskowań stropowych oferują również podpory stropowe, które są wykonane z aluminiowych stopów. Cechami charakterystycznymi są:

– lekkość,

– znaczna wysokość,

– duża nośność.

Wykorzystuje się je przede wszystkim w takim momencie, kiedy to nie wystarczą dostępne wysokości podpór. Podpory aluminiowe mogą pełnić zarówno podpór pojedynczych, jak i układów wieżowych. Układy wieżowe to systemy rusztować podporowych, które można uzyskać na skutek połączenia podpór ramami stężającymi (egzamin na uprawnienia budowlane). Więcej informacji, które dotyczą danych technicznych podpór stropowych aluminiowych czy systemowych rusztować podporowych, zawartych jest przede wszystkim w dokumentacji techniczno – ruchowej (DTR), którą każdy producent deskowań musi posiadać.

Projektowanie konstrukcji deskowań dźwigarkowych

Deskowania dźwigarkowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że istnieje możliwość, żeby zoptymalizować konstrukcję nośną w zależności od projektowanych obciążeń. Prawie wszystkie firmy, które produkują deskowania mają do swojej dyspozycji różne programy komputerowe, które pozwalają i pomagają w projektowaniu optymalnego zestawu deskowań dla danego obiektu. Obsługa tych programów nie należy jednak do skomplikowanych (nauka do uprawnień architektonicznych). Z reguły jest tak, że i zadeskowane elementy, i całe działki robocze przedstawia się na wydruku 3D. Resztę informacji przekazuje się jako tabele, w których wypisywane są takie dane jak:

– wykaz elementów deskowań,

– wykaz użytych akcesoriów,

– masa elementów oraz akcesoriów,

– koszty dzierżawy.

W projekcie deskowania należy uwzględnić i określić poniższe parametry:

– obciążenie statyczne i dynamiczne, które wynika z geometrii stropu i warunków przebiegu procesu technologicznego,

– dobór podpór z uwzględnieniem wysokości kondygnacji,

– rozmieszczenie podpór i dźwigarków (odległości między elementami konstrukcji deskowania),

– zestawienie elementów systemowych deskowania,

– powierzchnię i formaty sklejki oraz rozmieszczenie arkuszy,

– wytyczne dotyczące kolejności przebiegu poszczególnych operacji procesu technologicznego i warunków BHP.

Określenie optymalnej konstrukcji deskowania jest możliwe przede wszystkim dlatego, że producenci deskowań zawierają w swoich katalogach czy instrukcjach technicznych tabele i diagramy. Wykonawcy mogą tam znaleźć obciążenia stropu oraz wysokość pomieszczenia.

Podczas projektowania konstrukcji nośnej deskowania stropu należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby w pierwszej kolejności określić pewne założenia, takie jak:

– grubość płyty stropowej d,

– obciążenie ciężarem własnym deskowania g,

– wymiary deskowanego stropu,

– wysokość pomieszczenia H.

Następnym krokiem jest przede wszystkim ustalenie wielkości rozstawu między dźwigarkami poszycia. Ich rozstaw jest zależny od:

– grubości płyty stropowej,

– parametrów poszycia.

Algorytm tego postępowania głównie dotyczy wszystkich systemów stropowych dźwigarkowych (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Z kolei rozstaw dźwiagrków głównych jest ustalany w zależności od:

– założonej grubości płyty stropowej d,

– przyjętego rozstawu dźwigarków poszycia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com