Uprawnienia specjalności architektonicznej – stan prawny
Prawo budowlane i rozporządzenie ministra inwestycji i rozwoju z 29.04.2019r. określa uprawnienia specjalności architektonicznej a także jej dokładne zakresy i rodzaje. Dokumenty te mówią przede wszystkim o przygotowaniu zawodowym do pełnienia w samodzielny sposób funkcji technicznych w szeroko pojętym budownictwie. (nauka do uprawnień architektonicznych)
Uprawnienia specjalności architektonicznej – podstawowe informacje
Kwalifikacje do wykonywania zawodu architekta znajdują swoje potwierdzenie w dokumencie określającym jego uprawnienia. To ten dokument nadaje nam prawo do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Uprawnienia wydaje Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej a konkretnie należące do niej komisje kwalifikacyjne. Kluczem do otrzymania uprawnień jest pozytywne przejście całego procesu kwalifikacyjnego. Oprócz tego trzeba również zdać egzamin na uprawnienia budowlane. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)
Nieograniczone uprawnienia – co zyskujemy?
Ten typ uprawnień dotyczy architektury obiektów. Jest to najbardziej popularny oraz prestiżowy stopień uprawnień w środowisku architektów. Mimo to nie są one jednak często wybierane przez architektów. Sytuacja ta wynika z wzajemnego pokrywania się zakresów specjalizacji architektonicznej i tej konstrukcyjno-budowlanej. Nieograniczone uprawnienia architektoniczne wybiera się najczęściej po to, aby mieć możliwość jednoczesnego projektowania i kierowania pracami budowlanymi. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Ograniczone uprawnienia – czy warto?
Ograniczone uprawnienia architektoniczne są mało popularne, bo umożliwiają jedynie projektowanie architektury obiektów o kubaturze mniejszej niż 1000 m3. Dużym ograniczeniem jest także projektowanie wyłącznie w zagrodowej zabudowie lub na jej terenie. Ten typ uprawnień pokrywa się także praktycznie w całości z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Ten zestaw cech raczej nie imponuje – nie powinno więc dziwić to, że niewielu kandydatów decyduje się na ubieganie o ograniczone uprawnienia architektoniczne. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)