Uprawnienia sanitarne czyli inaczej określając są to uprawnienia budowlane o specjalności instalacyjnej w dziedzinie instalacji, sieci i urządzeń cieplnych wentylacyjnych, wodociągowych i gazowych. (http://uprawnienia-budowlane.com/segregator) Posiadanie owych uprawnień jest niewątpliwie konieczne, aby mieć możliwość prowadzania samodzielnie budowy lub projektów instalacji sanitarnej.
Wykształcenie
Zanim będzie możliwe posiadanie takich uprawnień, należy zdobyć tytuł magistra na jednym z kierunków. Wśród nich znajduje się głownie inżynieria sanitarna. Można tu też wyróżnić inżynierię gazowniczą, naftową czy wiertnictwo nafty i gazu. Nietypowe jest też skończenie studiów na kierunku energetyki.
Istotnie wszystko zależne jest od celu wykorzystania uprawnień budowlanych. (http://uprawnieniabudowlane.com/uprawnienia-budowlane)Na przykład gdy potrzebne będą do projektowania i pełnieniem funkcji kierownika budowy praktyka zawodowa stanowić będzie odpowiednio rok dla projektowania i półtora roku dla budowy. Wymagania w zakresie wykształcenia są bezsprzecznie najniższe do kierowania robotami budowlanymi – wystarczy tytuł technika w odpowiednim zawodzie. Jednak czas praktyki zawodowej w tym przypadku musi wynosić 4 lata.
Egzamin w specjalności sanitarnej
Nadawaniem uprawnień budowlanych zajmują się Okręgowe Izby Kwalifikacyjne . Nadawanie uprawnień poprzedza całość postępowania kwalifikacyjnego. Stanowi ono niewątpliwie kwalifikację doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia.(http://uprawnieniabudowlane.com/egzamin/informacje-o-egzaminie) Kolejnym etapem owego postępowania jest egzamin ustny oraz pisemny, który ma na celu sprawdzenie wiedzy oraz kompetencji do pełnienia niezależnych funkcji technicznych specjalności instalacyjnej w dziedzinie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych wodociągowych.(http://uprawnienia-budowlane.com/egzamin-ustny ) W przypadku gdy egzaminy zakończą się wynikiem pozytywnym, komisja kwalifikacyjna nadaje uprawnienia, a szczęśliwy inżynier zostaje wpisany na listę uprawnionych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w dziedzinie budownictwa. (http://uprawnienia-budowlane.com/program/online) Konkludując inżynier ze swojego tytułu ma nie tylko przywileje ale i obowiązki. Wśród nich z pewnością jest obowiązek członkostwa w Okręgowej Izbie Inżynierów budownictw. Takie członkostwo jest nieodłączne z uiszczaniem składek oraz posiadania odpowiedniej polisy OC.