fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowo – techniczne błędy pojawiające się przy użytkowych dachach

Do podstawowego problemu zalicza się brak w precyzyjny sposób określenia przez projektanta technicznych wymagań, jakie stawia się drenażowi, hydroizolacji i odwodnieniu. Pojawiające się braki oraz błędy w technicznych projektach użytkowych dachów, czyli zielonych dachów i tarasów są bardzo częstym zjawiskiem, które ukazują się dopiero na etapie związanym z eksploatacją budynku. Koszty napraw w związku z tym są bardzo wysokie. W miejskiej zabudowie upowszechniły się stropodachy nad garażami, dlatego też warto przyjrzeć się zagrożeniom typowym, jakie pojawiają się w związku z wykonaniem wadliwego projektu. (uprawnienia budowlane 2023)  

Projektowo – techniczne błędy pojawiające się przy użytkowych dachach
Projektowo – techniczne błędy pojawiające się przy użytkowych dachach

Spadek na dachu

Chociaż norma PN-B-02341:2010 mówi, że dach musi posiadać skuteczne odwodnienie i zdrowy rozsądek wykonawców także wskazuje na takie działanie, to jednak nie każdy projektant traktuje ten temat jako oczywisty. Podczas tworzenia projektu dachu problem związany z brakiem spadku w dużym stopniu spowodowany jest dostawcami takich rozwiązań, do jakich zalicza się system podciśnieniowego odwodnienia czy bezspoinowa hydroizolacja. Brak zastosowania spadków pod warstwą hydroizolacji użytkowego dachu może skutkować poważnym zagrożeniem. Pojawiające się zastoiska wody będą działać destrukcyjnie na hydroizolację oraz na roślinność. (uprawnienia budowlane segregator)  

Jednowarstwowa hydroizolacja

Hydroizolacja jednowarstwowa, a w szczególności cienkie dachowe folie stosowane na lekkich dachach stalowych magazynowych hal są za bardzo delikatne w warunkach budowania użytkowych dachów. Tego rodzaju problem obejmuje przede wszystkim duże zakresy hydroizolacyjnych robót na płytach stropowych garaży. Wieloletnie doświadczenia i obserwacje w realiach organizacyjnych, jakie panują obecnie na budowach w Polsce wskazują, że bezpieczniejszym od jednowarstwowej hydroizolacji jest system bitumicznej hydroizolacji. Do takiego systemu zalicza się np. podkładowa papa o typie PYE PV 250 S5 i korzenioodporna papa o typie PYE PV 250 S5.  (uprawnienia budowlane testy) 

Niefunkcjonalność odwodnienia

Na użytkowych dachach, zarówno na zielonych, jak i na tarasach ilość wpustów nie jest wynikiem tylko prostych przeliczeń normowych wskaźników. Decydująca jest tu zależność, jaka występuje między minimalnym dopuszczalnym spadkiem, a limitem wysokościowym dla  wszystkich dachowych warstw. Do tych warstw zalicza się hydroizolację, termoizolację, drenaż oraz nawierzchnię. To sprawia, że najczęściej występująca sytuacja, gdzie na użytkowym dachu znajduje się więcej odwadniających wpustów, niż wynika to z obliczeń przygotowanych przez projektanta odwadniającej instalacji. W tym miejscu można śmiało stwierdzić, że techniczne założenia podciśnieniowego systemu odwodnienia są sprzeczne z warunkami specyficznymi, jakie występują na stropodachach przy garażach. To prowadzi do tego, że podciśnieniowa instalacja będzie wykonywać swoją pracę tylko i wyłącznie grawitacyjnie. W przypadku dużych użytkowych dachów w czasie eksploatowania poważne problemy, jakie się pojawią mogą wynikać z tego, że zastosowano niedostateczną liczbę wpustów. Dodatkowo mogą one być niekiedy niekorzystnie rozłożone na dachu. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com