Uprawnienia geotechnika
Czynności związane z geotechniką są istotne przed rozpoczęciem wielu inwestycji.
Ich celem jest badanie gruntu, projektowanie odpowiednich fundamentów. Widać, że są to czynności niezbędne i podstawowe podczas wykonywania wielu przedsięwzięć. Zgodnie z prawem budowlanym, badanie geotechniczne gruntu polegają na wykonaniu co najmniej 3 otworów badawczych. Otwory wykonuje się na głębokość nie mniejszej niż 2 m. Wykonuje się je poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. (testy uprawnienia architektoniczne)
Badania geotechniczne prowadzi się w celu ustalenia wodno – gruntowych warunków umiejscowienie obiektów budowlanych. Dzięki tym badaniu możemy określić jaki typ gruntów znajduje się da na danym obszarze, jaki jest poziom wód gruntowych, jakie są wahania, czy na danym gruncie można lokalizować obiekty budowlane, jaki jest rodzaj fundamentów, które należy zastosować, aby budynek był stabilny i bezpieczny. (program na uprawnienia architektoniczne)
W jaki sposób uzyskać uprawnienia – geotechnika?
Geotechnika jest złożoną gałęzią inżynierii. Od geotechników wymaga się sprawnego poruszania się w tematach gruntoznawstwa, mechaniki gruntów oraz dziedziny geologii. Taka osoba musi posiadać odpowiednie uprawnienia. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Przede wszystkim odpowiednie wykształcenie
Odpowiednie wykształcenie to podstawa. Kierunki, które umożliwiają rozwój w tej dziedzinie to oczywiście budownictwo, konieczne jest tutaj zdobycie przynajmniej tytuł magistra.
Jeżeli chcemy uzyskać uprawnienia ograniczone to można się o nie ubiegać w przypadku ukończenia licencjatu lub ukończenia drugiego stopnia studiów na kierunku inżynieria środowiska, architektura i urbanistyka lub pokrewne. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Istotne są również odpowiednie praktyki zawodowe, które polegają na pracy przy tworzeniu projektów, pełnieniu funkcji technicznych pod kierunkiem osoby posiadający odpowiednie uprawnienia.
Aby ubiegać się o uprawnienia budowlane należy posiadać odpowiednie dokumenty, które potwierdzają właściwe wykształcenie i ukazują dodatkową praktykę przy wykonywaniu badań i projektów geotechnicznych. Konieczne jest również przejście egzaminu państwowego dzięki, któremu udowodnione jest, że znamy się na przepisach prawa budowlanego oraz na jego procesie. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane musi zdać również egzamin na uprawnienia do samodzielnej pracy w specjalizacji techniczno budowlanej. Organizatorem jest Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która jest częścią Okręgowej Izby Inżynierów. Należy przejść postępowanie kwalifikacyjne, później zdać egzamin pisemny i ustny.