Przygotowanie kleju
Przed rozpoczęciem pracy z płytkami należy przygotować zaprawę klejową. Najczęściej kupuje się ją w formie sproszkowanej, aby wymieszać ją z wodą zaraz przed zaczęciem montowania. Ważne jest to, że instrukcje trzeba przeczytać. Każdy klej jest inny. Wymagają różnej ilości wody, mają inne czasy pracy itp. Całość wygląda jednak zazwyczaj tak samo. Mieszankę należy wymieszać z odpowiednią ilością wody (tą podaną w instrukcji). Proces ten wykonuje się w wiadrze, korzystając ze specjalnego mieszadła. Aby ułatwić sobie pracę, można je zamontować na końcu wiertarki. W ten sposób masa powstaje szybko, bez grud, a konsystencja jest przygotowana do pracy z kafelkami. Przed układaniem płytek należy jednak chwilę odczekać, aby masa uspokoiła się po mieszaniu. Ten czas również powinien być określony w instrukcji. (uprawnienia budowlane 2022)
Układanie płytek
Wszelkie kafelki układa się zaczynając od najdłuższej ściany. Wiąże się to z faktem, któremu nie warto się przeciwstawiać. Pierwszy rząd płytek nie może być przycinany. Przez takie zabiegi mogę się on odklejać, odpadać albo po prostu nie będzie wyglądać estetycznie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Na płytki nakłada się zaprawę klejową, do czego używa się specjalnej gładkiej strony packi. Następnie przeczesuje się masę ząbkowaną częścią. Po tym procesie należy przyłączyć płytkę w przeznaczone jej miejsce i docisnąć ją do podłoża. Przed przybiciem jej gumowym młotkiem warto sprawdzić poziomicą, czy dobrze leży i nie zepsuje swoją pozycją całej kompozycji.
Jeśli płytka będzie za głęboko, to jedyny czas, żeby ją podważyć i unieść. Później nie będzie już momentu delikatne poprawki. To samo tyczy się za wysoko ułożonych kafelków. Warto pamiętać, że przy ich układaniu każdy element się liczy. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Krzyżyki
Aby stworzyć równe przestrzenie pomiędzy płytkami używa się krzyżyków dystansowych. To niewielkie plastykowe elementy. Można zakupić je w różnych wielkościach, dzięki czemu nadają się idealnie do każdego rodzaju płytek. Układa się je, gdy zaprawa klejowa jest jeszcze miękka, ale gdy wyschnie, krzyżyki powinno się natychmiastowo wyjąć. Jeśli się o tym zapomni albo będzie się z tym zwlekać, te elementy mogą utknąć i zostać z płytkami na długie lata. (uprawnienia budowlane kontakt)
Czyszczenie
Wszelkie kleksy z zaprawy klejowej, jej nadmiary i innego typu zabrudzenia powstające w trakcie układania płytek należy natychmiastowo usuwać. Te materiały są stworzone do szybkiego zasychania i bardzo źle się je czyści. Jeśli nie będzie się pozbywać zabrudzeń, mogą one powstać na nowych płytkach już na zawsze. (program egzaminu na uprawnienia)