fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Inspektor nadzoru bhp

Praca inspektora bhp zalicza się raczej do lekkich prac biorąc pod uwagę wydatkowanie energii. Nie mniej jednak praca ta wymaga dobrej kondycji fizycznej. Inspektor musi bowiem umieć pracować w różnych warunkach.  Inspektor może być zatrudniony w firmie, która ma siedzibę stacjonarną w jednym miejscu. Może być też zatrudniony np. w bank. Jednak wieku inspektorów pracuje w miejscach wymagających intensywnego chodzenia, pracy w ciemnych pomieszczeniach, pracy w miejscach zapylonych, zawilgoconych lub przy wysokim poziomie hałasu. Taka osoba musi odznaczać się zdecydowanie lepszym zdrowiem i kondycją.

inspektor nadzoru bhp
inspektor nadzoru bhp

Czy każdy może pracować na tym stanowisku?

Na stanowisku technika bhp może pracować osoba posiadająca średnie wykształcenie, która odbyła szkolenie podstawowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to około 150 godzin lekcyjnych. Plusem jest, jeśli osoba obejmująca stanowisko technika bhp posiada wykształcenie techniczne. Jest to szczególnie przydatne jeśli jej wykształcenie jest kompatybilne z zakładem pracy w którym będzie zatrudniona.

Dodatkowe umiejętności i podnoszenie kwalifikacji można uzyskać na kursach szkoleniowych. Są one prowadzone głównie z jednostkach NOTu lub resortowych ośrodkach szkoleniowych doszkalających kadrę.

Możliwości awansu nie są zbyt wielkie. Wszystko zależy od wielkości zakładu w jakim dana osoba pracuje. W przypadku większych zakładów awans może odbywać się w zakresie działu bhp od inspektora aż do głównego specjalisty bezpieczeństwa i higieny pracy.

Inspektorem bhp może zostać osoba po studiach, która odbyła 2-letnią praktykę. W przypadku osób z wykształceniem średnim praktyka ta wydłuża się do 4 lat.

Starszym inspektor do spraw bhp może zostać osoba która:

  • ma wyższe wykształcenie i odbyła 4-letni staż zawodowy,
  • ma średnie wykształcenie i  odbyła 6 letni staż zawodowy.

 

Specjalista w dziedzinie bhp musi wykazać się:

  • wyższym wykształceniem i 3 letnim stażem w służbie bhp,
  • średnim wykształceniem i 5 letnim stażem w służbie bhp.

Młoda osoba zatrudniona na stanowisku technika bhp może dostać awans przechodząc na stanowisko mistrza lub technologa.

Ograniczenia wiekowe w zasadzie w tym zawodzie nie istnieją.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com