fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Woda podziemna – alternatywa czy konieczność?

Własne studnie głębinowe i ich popularność cały czas rośnie. Ujęcie wody podziemnej to dobra alternatywa dla miejskich wodociągów. W niektórych przypadkach jest to nawet konieczność i jedyne źródło wody potrzebnej do działania gospodarstwa domowego. Skażenie wody pitnej może wywołać wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie przepisów prawa budowlanego. Tylko w ten sposób możemy zapobiec zanieczyszczeniu. (testy uprawnienia budowlane) (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Ujęcie wody podziemnej: prawidłowa lokalizacja

Jeszcze przed przystąpieniem do wszelkich prac należy zastanowić się, jak w prawidłowy sposób wybrać lokalizację dla ujęcia wód podziemnych na działce. Przede wszystkim podczas odwiertu studni głębinowej musimy zachować odpowiednią odległość od wszelkich zagrożeń dla wody. Takie zagrożenie stanowią przede wszystkim ścieki komunalne, dlatego według przepisów ujęcie trzeba zlokalizować na odpowiednim poziomie. Oznacza to między innymi poziom wyższy od zbiornika na ścieki. Przepisy przestrzegają również od sytuowania studni głębinowej zbyt blisko granicy nieruchomości, drzew o rozbudowanej bryle korzeniowej czy osi przydrożnego rowu. Ponadto trzeba zachować odpowiednią odległość od budynków gospodarczych, zwłaszcza jeśli jest to miejsce bytowania zwierząt hodowlanych. Wody przeznaczone do spożycia muszą pochodzić z ujęć z dala od rur spustowych. Oprócz tego ujęcia te powinny być położone niżej od miejsc, gdzie spływa woda a opadów atmosferycznych. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne)

Ujęcie wody podziemnej: wymagania

Jeżeli woda będzie przeznaczana do spożycia, obowiązkowe jest okresowe badanie jej próbek w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ponadto przed rozpoczęciem odwiertu dla ujęcia głębinowego musimy otrzymać konkretne zezwolenia, które są wymagane przez prawo wodne. Są one potrzebne w przypadku ujęć wody pitnej. Jeśli inwestor zdecyduje się na własne ujęcie wód podziemnych, musi wyznaczyć tak zwaną strefę ochronną. Jest to miejsce wolne od wszelkich instalacji i zabudowań; jego promień wynosi około 10 metrów (licząc od obudowy). Taką strefę wyznacza się często przez ogrodzenie i obsianie trawą. Co ważne, na takim terenie nie powinno prowadzić się żadnych czynności gospodarczych. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com