fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Tynki mineralne na elewacje

Tynki mineralne na elewacje

Jedną z głównych zalet mineralnych tynków jest ich wysoka przepuszczalność wodnej pary oraz niepalność, dlatego też można stosować je w systemach, w jakich używa się mineralnej wełny. Wiązania spoiwa może zakłócać jednak aura pogodowa. Kiedy dojdzie do wczesnych opadów deszczu, w tej sytuacji mogą pojawiać się na tynku solne wykwity. Wysoka temperatura z kolei może sprawiać, że w czasie wiązania tynk będzie wysuszać się i spadną jego wytrzymałościowe parametry. W tynku zwarte spoiwo z biegiem czasu dowiązuje i jego właściwości poprawiają się. (uprawnienia budowlane cennik) 

Tynki mineralne na elewacje
Tynki mineralne na elewacje

Zabezpieczenie tynku farbami egalizującymi

W celu zabezpieczenia tynku bazowego stosuje się egalizujące farby. W celu egalizowania powierzchni stosuje się silikatowe farby. Wiążą one się w trwały sposób z podłożem mineralnym tynku. Nie powodują one ograniczenia przepuszczalności wodnej pary w utworzonej wykończeniowej warstwie. Nie wpływają one także na pogorszenie się jej charakteru niepalnego. Malowanie tynkowej powierzchni może odbywać się z zastosowaniem farby opierającej się o inne spoiwa, ale wówczas konieczne staje się dopasowanie do indywidualnych wymogów związanych z wykonawczym reżimem. Zaletą mineralnych zapraw jest z pewnością ich cenowa przystępność, chociaż stosując dodatkowo na powierzchni egalizację wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jednak nie jest to bardzo istotny aspekt. (uprawnienia budowlane testy) 

Powłoka na tynku mineralnym

Tworzenie powłoki na mineralnym tynku ma zasadowy charakter i stanowi w ona w naturalny sposób barierę dla wzrastania mikroorganizmów. Należy jednak zauważyć, że w procesie karbonatyzacji na powierzchni tynków, na których nie pojawiły się solne wykwity, z biegiem czasu tworzy się cienka warstewka węglanu wapnia. Posiada ona niższą wartość pH, co pozwala rozwijać się mikroorganizmom. W związku z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowania oraz wysokiego pH trudno podczas procesu produkcji wyroby te zabezpieczyć odpowiednimi grzybobójczymi i algobójczymi dodatkami. Stanowi to jedną z przyczyn, w związku z którą zaleca się egalizowanie powierzchni z zastosowaniem egalizujących farb. Farby te wchodzą z podłożem mineralnym w chemiczną reakcję. Powodują one uszczelnienie i wypełnienie mikroporów. Na powierzchni z kolei tworzy się powłoka, jaka zabezpiecza tynk od szybkiego odparowywania wody. W ten sposób tynkowi zapewnia się odpowiednie warunki do zajścia wiązania.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Egalizująca powłoka tynku

Powłoka egalizującej farby wpływa znacznie na obniżenie stopnia nasiąkliwości tynku. Posiada ona w swoim składzie biobójcze dodatki, które chronią ją od wzrastania mikroorganizmów. Bardzo ważną kwestią związaną z egalizacją powierzchni jest możliwość otrzymania dużej kolorystyki. To bardzo istotny aspekt patrząc na to, że barwienie mineralnych tynków ogranicza się do barw pastelowych, jakie produkuje się w oparciu o nieorganiczne pigmenty. Tego rodzaju ograniczenie spowodowało, że producenci wyeliminowali praktycznie ze swoich ofert barwione tynki w masie i zastąpiono je bazowymi tynkami, jakie zabezpiecza się egalizującą farbą.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com