fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Główne reguły tworzenia pieców

Kanał ogniowy czy komorę paleniskową robi się z cegły szamotowej lub piecowej, jaką umieszcza się od paleniska cegłą szamotową. Tę cegłę rozmieszcza się na ognioodpornej zaprawie glinianej z dodatkiem proszku szamotowego. Cegłę szamotową poleca się zanim się z niej skorzysta skropić wodą, lecz całkowicie nie zanurzać. Ścianki reszty kanałów oraz sklepienie muruje się cegłą piecową na zaprawie zduńskiej. Cegłę piecową warto odpowiednio zanurzyć w wodzie, by była namoczona. Potem trzeba ją umieszczać w ściankach z pamiętaniem o regułach wiązania spoin. Nie powinno się wiązać cegieł piecowych z cegłami szamotowymi, ponieważ posiadają rozbieżne rodzaje rozszerzalności cieplnej. Cegłę, gdy naniesiemy na nią zaprawę, przyciska się do wcześniej rozmieszczonych jednym ruchem ręki bez nadprogramowych zadań wygładzania. Podczas robienia ścianek zewnętrznych pieca kalle warto rozmieszczać z wiązaniem spoin pionowych. Spoiny pionowe wśród kallami muszą posiadać obszerność 1mm, a poziome o połowę mniej. Kalle złącza się klamerkami. (uprawnienia budowlane kontakt)

Tworzenie pieców
Tworzenie pieców

Środek kalli

Środek kalli oraz miejsce wśród kołnierzy kalli zapełnia się wylepką, zrobioną z chudej zaprawy zduńskiej i tłucznia. Oblepioną i wyrównaną dzięki skorzystaniu z luźnej zaprawy płaszczyznę wykłada się kaflami ceramicznymi. Pozwala się na zamianę wylepki oraz kafli ceramicznych na idealnie nacięte cegły piecowe. Miejsca wśród cegieł zapełnia się wtedy zaprawą zrobioną z tworzyw identycznych jak używano w wylepce. Sklepienie pieca rozmieszcza się z płyt szamotowych o rozmiarach, jakie umożliwiają okrycie całej rozpiętości pieca. (uprawnienia budowlane 2021) Podczas korzystania z cegieł wspiera się je na wsporach z kafli na ściance z cegieł jaka biegnie środkiem pieca przez jego pełną długość, opartej na murach paleniskowych.

Piece kanałowe

Są lepszym wyborem od pieców wachlarzowych, ale posiadają podobne strony ujemne. (uprawnienia budowlane program)

Do pieców z dolnym grzaniem zaliczają się piece kanałowe wielozwrotne, w jakich zrobiono przysklepienie kanału wznośnego paleniskowego od razu ponad paleniskiem, przez co spaliny są sprowadzane do niższej sfery pieca. Gazy z niższej sfery pieca unoszą się kanałem pionowym poniżej sklepienie pieca i spadają kanałami do komory zbiorczej, a stamtąd zabierane są rurą odpływową do komina.

Piece z multiplikatorami

To piece kanałowe, z nadprogramowo umieszczonymi powietrznymi kanałami cyrkulacyjnymi. Nazywają się one multiplikatorami i posiadają środek odosobniony od unoszących się gazów spalinowych, ale są złączone z ogrzewanym pokojem dzięki lukami w górnej i dolnej sferze pieca. Multiplikatory są robione z cegły szamotowej czy rur metalowych. Rolą multiplikatora bywa zwiększanie płaszczyzny ogrzewalnej pieca i łatwiejsze oraz lepiej rozprowadzone ogrzewanie pokoju dzięki przepływowi powietrza. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Piece komorowe

Te piece posiadają wyróżniającą się komorę, w jakiej zachodzi mieszanie i palenie gazów spalinowych, prowadzonych dyszą z komory paleniskowej. (program egzaminu na uprawnienia) Z komory spalań, spaliny spadają kanałami opadowymi na kanał zbiorczy i tamtędy przechodząc rurą wylotową uciekają do komina. Układ pieców komorowych bywa lepiej przemyślany, bo jest podparty naukowymi regułami teorii przepływu gazów. Takie piece posiadają dużą sprawność cieplną, jaka zbliża się nawet do 75%. Do stworzenia pieca ceramicznego korzysta się z takich tworzyw:

-cegieł piecowych, robionych z chudej gliny,

-kafli ceramicznych do obklejania środkowych płaszczyzn pieca, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-cegieł szamotowych robionych z gliny ognioodpornej,

-gliny normalnej średniotłustej,

-gliny ognioodpornej szamotowej,

-płytek wygładzonych, centralnych, kątowych, wieńcowych, cokołowych,

-piasku,

-klamerek do przewiązania płytek,

-osprzęt, w który zaliczają się ruszty, drzwiczki, rury metalowe do złączenia pieca z kominem i reszta niewielkich części,

-farba grafitowa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com